TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Kraków z kredytem od EBI na zakup i modernizację tramwajów
InfoTram.pl - Opublikowano: 03.12.2018 16:46:51
MPK Kraków z kredytem od EBI na zakup i modernizację tramwajów

Krakowskie MPK otrzyma 87 mln EUR (ok. 376 mln PLN) na zakup do 90 nowych tramwajów oraz modernizację aktualnie eksploatowanych wagonów.

Krakowskie MPK otrzyma 87 mln EUR (ok. 376 mln PLN) na zakup do 90 nowych tramwajów oraz modernizację aktualnie eksploatowanych wagonów.

Jest to już trzecia i jak dotytchczas największa pożyczka dla firmy w ciągu niespełna 10 lat, a czwarta dla miejskiego systemu transportu tramwajowego jako całości. Informację o przyznaniu kredytu podano dziś na konferencji COP 24 w Katowicach/

Jak podano w komunikacje nowoczesne tramwaje zastąpią przestarzałe jednostki. Dzięki środkom z kredytu uda się także zmodernizować część starszych wagonów. Warunki pożyczki EBI oznaczają, że MPK może skorzystać z niskich kosztów finansowania i długiego okresu spłaty długu.

"Umowa pożyczki z EBI pozwoli MPK na realizację planów odnowienia floty. W grudniu planujemy podpisanie umowy z konsorcjum utworzonym przez Stadler Polska i Solaris Bus & Coach SA na zakup 15 dodatkowych nowych tramwajów w ramach umowy ramowej na 50 tramwajów podpisanej w styczniu tego roku. W przyszłym roku uruchomimy również przetarg na zakup 40 kolejnych wagonów tramwajowych " – powiedział Mariusz Szałkowski, wiceprezes MPK w Krakowie.

"Jest to trzecia pożyczka udzielona przez EBI od ponad dziesięciu lat MPK, na zakup nowych taboru lub modernizację posiadanych wagonów" - powiedział Vazil Hudak, wiceprezydent Banku Inwestycyjnego. "W tym samym okresie bank współfinansował również modernizację infrastruktury tramwajowej. Uważamy, że opracowanie skutecznego miejskiego systemu transportu publicznego jest jednym z najlepszych sposobów walki z zanieczyszczeniami i stawienia czoła wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu " – dodał.

Jest to trzecia i największa bezpośrednia pożyczka EBI dla MPK na odnowienie taboru od początku współpracy w 2010 r. Łączna wartość tych pożyczek to 618 mln PLN.

Dla MPK w Krakowie finansowanie to pomoc w zrealizowaniu planów spółki, tak, aby w ciągu kilku lat całkowicie zastąpić wszystkie tramwaje nowymi z niską podłogą i oszczędnością energii. Plany MPK w tym celu to zainwestowanie około 1 mld PLN.

EBI postrzega tę pożyczkę w szerszym kontekście długoletniej współpracy banku z Krakowem. Zaczęło się w 1998 r. od pierwszej pożyczki w wysokości 45 mln EUR. Od tego czasu EBI wspiera miasto i jego spółki zależne w ulepszaniu różnych elementów infrastruktury komunalnej, w tym wody i ścieków, ogrzewania komunalnego, dróg, w tym Trasy Łagiewnickiej czy termomodernizacji budynków.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
EBI
  • Grzesiek Gie – 03.12.2018

    90 nowych tramwajów to już coś!

  • Jerzy Gicala – 03.12.2018

    35+15+40=90 no zgadza się☺

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.