TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Moderus zastąpił `eNkę` na linii 38. Ale ta wróci!
InfoTram.pl - Opublikowano: 10.07.2020 10:45:43
Moderus zastąpił `eNkę` na linii 38. Ale ta wróci! (foto: UM Bytom)

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny "niskopodłogowiec".

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny "niskopodłogowiec".

Debiutujący na bytomskich torach blisko 15 - metrowy, dwukierunkowy Moderus MF 10 AC BD, któremu tramwajarze nadali dźwięczne imię "Kasia", zakupiony został w firmie Modertrans Poznań i od 9 lipca obsługuje już pasażerów linii nr 38.

Już na etapie opracowywania projektu unijnego, który miasto Bytom realizujemy wspólnie z dziesięcioma miastami Metropolii, zamówiliśmy specjalnie  pod tę linię dwa wagony niskopodłogowe, dwukierunkowe, żeby mogły obsługiwać ul. Piekarską. To pojazdy bardzo przyjazne dla pasażerów, które wprowadzą nową jakość na tej linii – mówił Bolesław Knapik, prezes Zarządu Tramwajów Śląskich SA.

Wprowadzone do eksploatacji nowe nabytki wyposażone są w klimatyzację w przedziale pasażerskim, WiFi, ładowarki USB, rampy ułatwiające wózkom wjazd do tramwaju, a także inteligentne urządzenia informacji pasażerskiej.

Zabytkowa "38-ka" to jeden z naszych symboli, dlatego chcę uspokoić wszystkich jej miłośników i zapewnić, że nie zniknie ona z krajobrazu Bytomia - mówi prezydent Mariusz Wołosz. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że dotychczasowy tabor był mocno wyeksploatowany i niezbyt komfortowy dla osób starszych czy mających trudności z poruszaniem się. Nowy, niskopodłogowy tramwaj zniweluje te niegodności - dodaje prezydent.

I tak zabytkowa N-ka, po złagodzeniu rygorów sanitarnych, będzie poruszała się po bytomskich torach na przemian z tramwajem niskopodłogowym. Tylko w ten sposób możemy zadbać o starszych czy niepełnosprawnych pasażerów, a jednocześnie zachować niepowtarzalny klimat ul. Piekarskiej, po której już od przeszło 100 lat jeżdżą tramwaje - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że w marcu, kiedy ogłoszono stan epidemii, linia nr 38 została zawieszona, gdyż w zabytkowym wagonie typu N nie było możliwości spełnienia obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Linia ma zaledwie 1350 metrów, a jej początki sięgają 1913 roku. Jest aktualnie najkrótszą linią tramwajową w Polsce. Możliwość przejechania się zabytkowym regularnie kursującym tramwajem ściąga do naszego miasta miłośników komunikacji miejskiej z Polski i zagranicy.

Zakup jest jednym z elementów prowadzonego przez spółkę przedsięwzięcia "Zintegrowany projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko- Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego" współfinansowanego prze Unię Europejską.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bytom
Moderus
N
Tramwaje Śląskie