TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Modertrans z umową na tramwaje dla Łodzi. Nowa Gamma
InfoTram.pl - Opublikowano: 26.02.2020 13:45:04
Modertrans z umową na tramwaje dla Łodzi. Nowa Gamma

W środę (26 lutego) Łódź podpisała umowę na dostawę 30 tramwajów Moderus Gamma.

W środę (26 lutego) Łódź podpisała umowę na dostawę 30 tramwajów Moderus Gamma.

Spośród czterech oferentów wybrany został Modertrans Poznań, z uwagi na najkorzystniejszą relację ceny i rozwiązania techniczne. O wyborze decydowały cena (60%), parametry techniczno-użytkowe (15%) oraz funkcjonalność wagonu i rozwiązania techniczne (25%).

Zaproponowany przez Modertrans tramwaj, który trafi do Łodzi, to niskopodłogowy model, pięcioczłonowy i oparty na 4 wózkach (w tym również wózkach skrętnych) – to pierwsza taka konstrukcja w Polsce. Skrętne wózki znacznie ułatwiają eksploatację tramwajów, zmniejszają zużycie kół oraz torowiska. Zastosowana konfiguracja zapewni również szerokie przejścia wewnątrz tramwaju.

W dostarczanych pojazdach łącznie znajdzie się pięcioro drzwi, wszystkie podwójne, co umożliwi szybką wymianę pasażerów na przystankach. Nowoczesny design stanowił będzie rozwinięcie wielokrotnie nagradzanego tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC. W jego projektowaniu będą brali udział designerzy europejskiej klasy, znani i cenieni w branży automotive.

Nowe tramwaje będą dostosowane do wymagań mieszkańców. Tramwaje będą w pełni klimatyzowane, wyposażone w monitoring, informację pasażerską, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także miejsce do bezpiecznego przewozu rowerów. Motorniczy będzie miał do swojej dyspozycji ergonomiczną, klimatyzowaną kabinę motorniczego, wyposażoną w wygodny, pneumatyczny i regulowany fotel, zapewniający komfort pracy i wibroizolację.

Pierwszy pojazd ma zostać dostarczony w marcu 2022 r., a ostatni we wrześniu 2022 r. Kursować będą na liniach tramwajowych, które obecnie są w trakcie przebudowy w ramach dużego projektu Tramwaj dla Łodzi w ramach którego przebudowaliśmy ul. Dąbrowskiego i realizujemy przebudowę al. Rydza-Śmigłego. Łącznie będzie to 11 km nowych torowisk za kwotę 660 mln zł, dofinansowaną z środków Unii Europejskiej – powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
Modertrans
Gamma