TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Modernizacja mostu Siekierki – Neurudnitz. To ma być gratka dla rowerzystów
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 15.05.2019 19:38:24
Zdj. Igor_Szakowski - ZPKWZ

Ogłoszono przetarg na przystosowanie mostu łączącego Siekierki z niemieckim Neurudnitz do ruchu turystycznego. Ta inwestycja ma być wyjątkowo atrakcyjna dla rowerzystów.

Ogłoszono przetarg na przystosowanie mostu łączącego Siekierki z niemieckim Neurudnitz do ruchu turystycznego. Ta inwestycja ma być wyjątkowo atrakcyjna dla rowerzystów.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił przetarg na przystosowanie mostu łączącego Siekierki z niemieckim Neurudnitz do ruchu turystycznego.

- To kolejny krok do stworzenia niezwykłej atrakcji dla naszych szlaków rowerowych, ale i pokazania, jak piękne jest południe naszego regionu. Ten most autentycznie połączy polsko-niemiecki pograniczne, Pomorze Zachodnie i Brandenburgię - powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Przetarg ogłoszony przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego obejmie prace nad polską częścią mostu. W planach jest przekazanie wykonawcy placu budowy jeszcze we wrześniu br. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja może się zakończyć na przełomie maja i czerwca 2021 r.

Atrakcyjny przyrodniczo teren

- Dolina Dolnej Odry to ostatni taki obszar w Europie pod względem wartości przyrodniczych. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym również tych unikalnych. Tu polują bieliki, występuje puchacz Bubo-Bubo. Inwestycję wykonamy z poszanowaniem środowiska, dlatego zbudowaliśmy dla tego gatunku specjalne platformy, na których na czas prac budowlanych będzie mógł zamieszkać - powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Partnerami wartego ponad 15 mln zł przedsięwzięcia są Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i niemiecki urząd gminy Barnim-Oderbruch. Inwestycja została dofinansowana w 85 proc. z unijnego programu Iinterreg.

Strona niemiecka jest w trakcie przygotowywania przetargów na roboty budowlane na własnej części liczącego 660 metrów obiektu. Niemiecka część zostanie wykonana tak, aby umożliwić w przyszłości podniesienie przęsła, aby umożliwić transport wodny pod mostem.

Most częścią tras rowerowych

Wyremontowany most wejdzie w system tworzonych obecnie trasrowerowych województwa zachodniopomorskiego, łącząc Trasę Pojezierzy Zachodnich z systemem niemieckich i międzynarodowych tras rowerowych.

Most Siekierki - Neurudnitz został zbudowany w 1892 r. To najdłuższy tego typu obiekt na Odrze. Ostatnie regularne pociągi przejechały po nim w 1945 r. Wraz z końcem II wojny światowej został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Z uwagi na strategiczne usytuowanie dla wojsk radzieckich został odbudowany, ale do chwili zamknięcia w 1999 r. nie był wykorzystywany. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Siekierki
most
trasa rowerowa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.