TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Miasta poza autobusową ustawą. ZMP interweniuje
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.05.2019 12:00:48
Miasta poza autobusową ustawą. ZMP interweniuje; fot. ZTM Warszawa

Rząd "zapomniał" objąć systemem dotacji nie tylko związki metropolitarne, ale także przewozy autobusowe realizowane na terenie miast.

Rząd "zapomniał" objąć systemem dotacji nie tylko związki metropolitarne, ale także przewozy autobusowe realizowane na terenie miast.

Przedstawiciel Związku Miast Polskich zgłosił interwencję w kwestii pozbawienia miast, które prowadzą komunikację miejską, dostępu do środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Miało to miejsce podczas obrad sejmowych Komisji - Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, które rozpatrywały w maju br. poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności.

Projekt ustawy wyklucza także z podmiotów, które będą mogły korzystać z tego funduszu, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

- To jest złe rozwiązanie – mówił Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych. - Przygotowaliśmy we współpracy z posłami opozycji stosowne poprawki do tego projektu. Niestety, posłowie PiS i Ministerstwo mieli inne zdanie i odrzucili je.

Reprezentant ZMP i posłowie opozycji wskazywali również na bardzo nieprzejrzyste i niesprawiedliwe przepisy dotyczące podziału tych środków. Kluczowe jest to, że de facto punktem wyjścia będą całe województwa, a niektóre z nich mają bardzo zróżnicowaną sytuację finansową (np."silny" Kraków, ale "słaby" subregion małosądecki i tarnowski; podobna sytuacja jest w województwie dolnośląskim).

Zdaniem ZMP, należałoby dzielić te pieniądze, biorąc pod uwagę potencjał subregionów. Ta zmiana nie zyskała też aprobaty większości w komisjach.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
PKS
ZMP
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.