TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Mamut wraca na stację Płocka
- Opublikowano: 06.03.2019 13:14:52
Mamut wraca na stację Płocka (foto: MW)

Coraz bliżej do powrotu znalezionych kości prehistorycznego ssaka (mamuta lub słonia leśnego) na stację C08 Płocka. Mamy już pierwsze konkretne ustalenia.

Coraz bliżej do powrotu znalezionych kości prehistorycznego ssaka (mamuta lub słonia leśnego) na stację C08 Płocka. Mamy już pierwsze konkretne ustalenia.

W wyniku spotkań z Projektantem, Wykonawcą oraz Państwowym Muzeum Archeologicznym postanowiono, że najlepszym rozwiązaniem będzie gablota podłogowa. Zlokalizowana zostanie na poziomie antresoli (wyjście w kierunku ulicy Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości tego prehistorycznego ssaka.

Zgodnie z prawem znalezisko należy do Skarbu Państwa i po zakończeniu badań zostanie decyzją przekazane do wskazanego muzeum. Państwowe Muzeum Archeologiczne, sprawujące nadzór nad budową, wykonało już skan kości. Dzięki temu możliwy będzie wydruk kości w technologii 3D i późniejsza ich ekspozycja na stacji metra.

Planowana gablota będzie miała wymiary 1,5 x 1,5m. Szkło na poziomie posadzki będzie o odpowiednich parametrach antypoślizgowych. Elementami zapewniającymi antypoślizgowość są nadrukowane elementy graficzne, gwarantujące zachowanie jego przejrzystości.

Obecnie kości są poddawane konserwacji i badaniom. Datowaniu w celu określenia gatunku ssaka poddany jest grunt, w którym kości były znalezione. Jest on bardzo zanieczyszczony, m.in. biologicznie i dlatego otrzymanie jednoznacznych wyników nie jest pewne. Badanie powinno zakończyć się na przełomie marca i kwietnia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metro
Warszawa
budowa
stacja
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.