TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Małgorzata Ferdek najlepszym motorniczym w Krakowie
InfoTram.pl - Opublikowano: 10.09.2018 11:00:17
Małgorzata Ferdek najlepszym motorniczym w Krakowie

W piątek, 7 września w konkursie MPK Kraków "Bezpieczna jazda komunikacją miejską" rywalizowali motorniczowie i elektromechanicy.

W piątek, 7 września w konkursie MPK Kraków "Bezpieczna jazda komunikacją miejską" rywalizowali motorniczowie i elektromechanicy.

Spośród 12 motorniczych najlepiej z wszystkimi zadaniami poradziła sobie kobieta – Małgorzata Ferdek z zajezdni tramwajowej Nowa Huta. Drugie miejsce w konkursie zajął Sebastian Brykalski z zajezdni Nowa Huta, a trzecie Katarzyna Obajtek z zajezdni Podgórze. Drużynowo najlepsza okazała się zajezdnia Podgórze. Podobnie jak w przypadku rywalizacji kierowców konkurs sprawdzał wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność płynnej i bezpiecznej jazdy tramwajem.

Szynowy konkurs

Motorniczowie musieli najpierw prowadzić wagon z wyłączonym prędkościomierzem przez wyznaczony odcinek kontrolny z prędkością 10 km/h. W kolejnym zadaniu motorniczowie musieli zatrzymać tramwaj tak, aby drugie drzwi znalazły się na wprost słupka przystankowego. Trudnym zadaniem było także zatrzymanie wagonu w taki sposób, aby pantograf znalazł się w wyznaczonym miejscu na sieci trakcyjnej oraz dojazd do przeszkody i ustawienie tramwaju w takiej odległości, jaką wcześniej motorniczy wylosował. Ważny w tych konkurencjach był nie tylko czas, ale także umiejętność płynnej jazdy. W tramwaju na specjalnej platformie były ustawione trzy kręgle. Zadaniem motorniczych było takie prowadzenie wagonu, aby kręgle pozostały w pozycji stojącej. Bardzo ciekawą konkurencją była rywalizacja zespołowa, w której czterech motorniczych z jednej drużyny musiało prowadzić dwa tramwaje ustawione w przeciwnych kierunkach i połączone specjalnym łańcuchem. Podczas jednoczesnej jazdy jednym tramwajem do przodu a drugim do tyłu nie można było doprowadzić do zerwania łańcucha.

Wszyscy zawodnicy musieli jeszcze wykazać się umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Nagrody za postawę

Oprócz motorniczych rywalizowali także elektromechanicy. Wśród elektromechaników pierwsze miejsce zajął Adam Adamaszek ze Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze. Drugie miejsce zajął Artur Gorajczyk ze Stacji Obsługi Tramwajów Nowa Huta, a trzecie Jerzy Sarga z Podgórza. Drużynowo pierwsze miejsce zajęli elektromechanicy z Nowej Huty. Ich zadaniem było jak najszybsze połączenie wagonu z holownikiem oraz wymiana żarówki w kierunkowskazie.

Zanim jednak zarząd MPK Kraków  wręczył nagrody dla zwycięzców konkursu, ośmiu motorniczych otrzymało wyróżnienia i listy gratulacyjne za swoją postawę i pomoc innym. Ich zachowanie docenił także prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Nagrody za swoją postawę otrzymali: Sławomir Bytomski (za udzielnie pierwszej pomocy i prowadzenie reanimacji), Piotr Dziedzic (za udzielnie pierwszej pomocy w tramwaju), Tomasz Suchocki (za udzielenie pierwszej pomocy osobie leżącej na chodniku), Wojciech Pękala (za pomoc w odnalezieniu zaginionej dziewczynki), Piotr Świdziński (za opiekę nad zaginioną, chorą starszą osobą), Grzegorz Ziernicki (za zatrzymanie osoby podejrzanej o kradzież), Paweł Walczyk (za pomoc osobie niewidomej) oraz Paweł Jamróz (za pomoc osobie niewidomej).

Konkurs MPK Kraków  "Bezpieczna jazda komunikacją miejską" daje okazję nie tylko do rywalizacji pracowników krakowskiego przewoźnika. Jest także okazją do ćwiczenia umiejętności ważnych w codziennej pracy kierowców i motorniczych. W konkursie duży nacisk jest bowiem położony na płynne i bezpieczne prowadzenie pojazdów oraz pomoc pasażerom.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konkurs
motorniczy
MPK Kraków
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.