TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lublin kupuje 35 elektrycznych Solarisów. Jest zgoda UZP
INFOBUS.PL - Opublikowano: 20.11.2019 14:00:34
fot. Rafał Nieściór, phototrans.pl

ZTM Lublin ma zielone światło do podpisania trzech umów z Solarisem. UZP z wynikiem pozytywnym skontrolował przetargi na zakup 20 autobusów elektrycznych oraz łącznie 15 trolejbusów przegubowych.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie ma zielone światło do podpisania trzech umów z Solarisem. Urząd Zamówień Publicznych z wynikiem pozytywnym skontrolował przetargi na zakup 20 autobusów elektrycznych oraz łącznie 15 trolejbusów przegubowych. Kontrakty będą opiewać na prawie 107 mln PLN brutto.

Trzy lubelskie przetargi na dostawę 20 elektrobusów klasy MAXI, a także pięciu i dziesięciu trolejbusów przegubowych z bateriami trwały dłuższą chwilę. Pierwszy udało się dopiero za trzecim razem rozstrzygnąć, natomiast w przypadku pozostałych Solaris czekał jedynie na decyzję o akceptacji ofert. Było to spowodowane zbyt niskim budżetem jakim dysponował ZTM.

Dodatkowa kasa
Ale temu udało się zaradzić. Na wniosek Lublina zostało zwiększone dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zapewniło to możliwość realizacji tych trzech projektów taborowych, które stały pod znakiem zapytania z powodu wzrostu cen. Na nie trafiła na połowa z dodatkowej gotówki. A to dokładnie 17 244 600 PLN brutto. O szczegółach pisaliśmy tutaj. 

Pieniądze te pozwoliły na zamówienie łącznie 35 nowych pojazdów z napędem elektrycznym oraz infrastrukturą towarzyszącą. Będzie to: 

  • 20 elektrobusów klasy MAXI z ładowarkami wolnymi oraz szybkimi - o którym to zamówieniu pisaliśmy TUTAJ, gdzie najkorzystniejsza oferta Solarisa na 62,4 mln PL brutto przekraczała budżet ZTM o 9,5 mln PLN brutto;

  • 5 przegubowych trolejbusów - o czym pisaliśmy TUTAJ, gdzie jedyna i najkorzystniejsza oferta także od Solarisa opiewała na 14,7 mln PLN brutto, podczas gdy budżet ZTM wynosił 12,1 mln PLN brutto. Brakowało 2,6 mln PLN brutto;

  • 10 przegubowych trolejbusów - o którym to zamówieniu pisaliśmy TUTAJ, gdzie również jedyną propozycję złożył Solaris - na sumę 29,5 mln PLN brutto, a ZTM zarezerwowało na ten cel o ponad 5 mln PLN brutto mniej.

UZP: Wszystko w porządku
Do zawarcia umów brakowało już tylko jednej formalności. Konieczna była kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych co jest standardowym postępowaniem w takich przypadkach. Trójka przetargów przeszła pozytywnie kontrolę uprzednią z Urzędzu Zamówień Publicznych. A to oznacza to, że została otwarta droga do podpisania umów z Solarisem.

Warto dodać, że 35 pojazdów na prąd, które Lublin pozyska od producenta "jamników" to nie jedyne zakupy, do których szykuje się miasto. W niedalekiej perspektywie czasowej możemy się spodziewać przetargów na dostawę kolejnych nowych pojazdów. W Lublinie będzie się więc jeszcze działo.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
ZTM Lublin
Solaris
UZP
unia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.