TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lotnisko w Modlinie dokapitalizowane!
PAP - Opublikowano: 12.03.2019 16:00:18
Lotnisko w Modlinie dokapitalizowane!

50 mln zł na dokapitalizowanie lotniska w Modlinie.

Lotnisko w Modlinie będzie dokapitalizowane. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin zdecydowało o podniesieniu o 50 mln zł jej kapitału przez woj. mazowieckie - poinformowali PAP przedstawiciele lotnisko w Modlinie.

We wtorek - 12 marca - odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, wznowione po przerwane ogłoszonej w ubiegłym tygodniu.

-"Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin wyraziło zgodę na dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 50.000.000 zł. Dokapitalizowanie nastąpi poprzez ustanowienie nowych udziałów, które w całości zostaną objęte przez Województwo Mazowieckie" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Spółka ma czterech akcjonariuszy - Agencję Mienia Wojskowego (AMW), Województwo Mazowieckie, Państwowe Przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" (PPL) oraz Nowy Dwór Mazowiecki.

W ubiegły wtorek mazowiecki urząd marszałkowski informował, że przerwa w obradach Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników został ogłoszona po tym, jak samorząd Mazowsza zaproponował jednostronne podniesienie kapitału spółki o 50 mln zł. Po tej propozycji PPL zawnioskował o przerwę w NZW do 12 marca br.

-"Dzisiejsza decyzja wspólników to wielki krok w kierunku zakończenia wielomiesięcznego impasu na naszym lotnisku. Mamy nadzieję, że to początek dalszych zmian, które pozwolą wrócić portowi na drogę dynamicznego rozwoju" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa portu Leszek Chorzewski. Wskazał, że dokapitalizowanie portu pozwoli na rozpoczęcie inwestycji, które będą służyć nowym pasażerom, w tym budowę terminalu tymczasowego i nowych płyt postojowych. Pozwoli to zwiększyć przepustowość naszego portu" - zaznaczył.

Zdaniem Mazowsza

-"Zgoda na dokapitalizowanie lotnika w Modlinie kwotą 50 mln zł pozwoli uratować ten port i przeprowadzić niezbędne parce modernizacyjne, w tym rozbudowę terminala - uważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

-"To umożliwia w perspektywie najbliższych kilku lat po pierwsze na uratowanie lotniska, uratowanie funkcjonowania tego portu lotniczego, po drugie - (na przeprowadzenie - PAP) niezbędnych prac modernizacyjnych, polegających na rozbudowie terminala, wyremontowaniu dróg kołowania i niezbędne naprawy pozostałej infrastruktury" - podkreślił Struzik w przekazanym PAP oświadczeniu.

Marszałek dodał, że następnym krokiem będzie "przeprowadzenie testu prywatnego inwestora"; zaznaczył przy tym, że "samorząd województwa mazowieckiego w większym stopniu bierze odpowiedzialność za dalsze losy lotniska w Modlinie".

Struzik przyznał, że cieszy się z takiego rozwoju sytuacji. "Czujemy się odpowiedzialni za ten port lotniczy, za wydatkowane do tej pory setki milionów złotych z pieniędzy publicznych" - dodał. Ocenił, że niezależnie od tego, jak będzie wyglądać sieć lotnisk na Mazowszu, to port w Modlinie "będzie miał swoje miejsce zwłaszcza dla tanich przewoźników, dla czarterów". "Jego rozwój jest bardzo pożądany" - podkreślił.

Głos rządu

-"Decyzja o dokapitalizowaniu 50 mln zł spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin przez samorząd Mazowsza jest kompromisowym rozwiązaniem, dzięki któremu spółka może pozyskać finansowanie - powiedział we wtorek PAP wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

-"Cieszę się, że zostało wypracowane kompromisowe rozwiązanie, dzięki któremu spółka może pozyskać finansowanie. Jednak cieszyłbym się bardziej, gdyby przełamano ten pat decyzyjny, który wynika z zasady jednomyślności" - powiedział Wild.

-"Dzisiejsze działanie prowadzi jedynie do sytuacji, w której Województwo Mazowieckie - czyli podmiot, który blokuje tak naprawdę rezygnację z zasady jednomyślności - godzi się ponieść na swój rachunek konsekwencje dofinansowania spółki" - podkreślił wiceminister. "Nie zamieniając jednak w dłuższej perspektywie właściwego sposobu zarządzania, który obecnie opiera się na zasadzie jednomyślności, wyklucza zarządzanie spółką przez podmioty, które maja większość, czyli Agencję Mienia Wojskowego i PPL" - dodał.

Zdaniem Wilda istotna jest wycena spółki, którą zlecił w ramach prowadzonego w Modlinie przez EY badania due diligence. Według wcześniejszych informacji badanie to ma zakończyć się pod koniec marca tego roku. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Modlin
Mazowsze
PPL
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.