TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Łódź o przetargu: Kupujemy pierwsze takie tramwaje
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 30.07.2019 16:57:37 2 komentarze
Łódź o przetargu: Kupujemy pierwsze takie tramwaje

Niskopodłogowe, klimatyzowane, a przede wszystkim lepiej poruszające się po łukach drogi - takie warunki ma spełniać 30 nowych tramwajów, które chce zakupić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

Niskopodłogowe, klimatyzowane, a przede wszystkim lepiej poruszające się po łukach drogi - takie warunki ma spełniać 30 nowych tramwajów, które chce zakupić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

O ogłoszeniu przez miasto przetargu na zakup 30 nowych tramwajów poinformowała we wtorek dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik. Jak zaznaczyła, zakup realizowany będzie w ramach projektu niskoemisyjnego "Tramwaj dla Łodzi", który obok wymiany taboru obejmuje także remonty i budowę torowisk oraz funkcjonalnych dróg umożliwiających sprawne poruszanie się taboru.

Według kierownika Zajezdni Chocianowice Witolda Talara z łódzkiego MPK, nowe tramwaje będą z wyglądu przypominać obecnie eksploatowane w mieście pojazdy niskopodłogowe marki Pesa i Cityrunner.

"Będą też istotne różnice. Po raz pierwszy od wykonawcy będziemy wymagać dostarczenia tramwaju z czterema wózkami, z czego pierwszy i ostatni powinny być w pełni skrętne. Pozwoli to na spokojniejszą jazdę po łukach, zmniejszenie hałasu i mniejsze zużycie szyn, bo cztery zamiast trzech wózków to mniejszy nacisk na osie" - wyjaśnił.

Jak przypomniał Talar, w Łodzi rozstaw szyn wynosi 1000 mm, czyli jest mniejszy niż w wielu polskich miastach, gdzie wózki skrętne są swobodnie ekspolatowane.

"Do tej pory jedynym dostawcą dla Łodzi była Pesa z Bydgoszczy; trzeba przyznać, że wymagania w kolejnych przetargach były do siebie podobne i preferowały ten typ wagonów, który oferowała Pesa - wagon na trzech nieskrętnych, pięcioczłonowych wózkach, który ma swoje plusy i minusy. Świetnie sprawdza się na trasach prostych, o małej liczbie łuków, jak np. Trasa W-Z czy Tramwaju Regionalnego. Ale mamy w Łodzi także inne trasy, na których chcielibyśmy puszczać pojazdy niskopodłogowe - tam lepiej sprawdzą się wagony z wózkami skrętnymi" - dodał.

"Tramwaj dla Łodzi" to największa inwestycja drogowa w bieżącej perspektywie – jej wartość wynosi 660 mln zł, z czego 80 proc. (411 mln zł) ma pochodzić ze środków UE. Obejmuje remont 13 km torowisk, jezdni i chodników m.in. na al. Śmigłego-Rydza, ul. Dąbrowskiego, Przybyszewskiego, Kilińskiego i Rzgowskiej, przebudowę dwóch wiaduktów - na ul. Przybyszewskiego i Kopcińskiego, budowę nowych torowisk na ul. Broniewskiego i ul. Nowowęglowej, a także zakup 30 nowych tramwajów i modernizację zajezdni Chocianowice, która będzie dla nich zapleczem technicznym; większość tych inwestycji jest obecnie w trakcie realizacjiSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
przetarg
 • Michał Orłowski – 30.07.2019

  Dwa skrętne wózki a nie cztery... Transinfo jak radio Erewań...😂

 • Michał Kaźmierczak – 30.07.2019

  O, to dobry motyw do powołania kolejnego stanowiska w UMŁ, tj. Dyrektora ds. wózków skrętnych.

 • Krzysztof Rubik – 30.07.2019

  Obstawiam Pesa Twist, Modertrans Gama ;)

 • Kaszebe – 31.07.2019

  Obstawiam: Stadler

 • jatal – 31.07.2019

  cutat: "Według kierownika Zajezdni Chocianowice Witolda Talara z łódzkiego MPK... "bo cztery zamiast trzech wózków to mniejszy nacisk na osie" - wyjaśnił."Otóż wcale tak prosto się tego nie liczy. Dobrze że wie to osoba tworząca siwz, wymagając dopuszczalny nacisk maksymalny dokładnie taki sam jak dla np. Swingów.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !