TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

LNG popłynie także Odrą i Wisłą
- Opublikowano: 25.04.2019 18:30:05
LNG popłynie także Odrą i Wisłą; fot KPRM

24 kwietnia odbyły się uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu.

24 kwietnia odbyły się uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu.

-"Dofinansowanie rozbudowy gazoportu pozwoli zwiększyć funkcjonalność tego obiektu - powiedział w rozmowie z IAR Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG, która jest właścicielem instalacji. Dzięki rozbudowie gazoport będzie oferował więcej form odbioru gazu - wyjaśnił Paweł Jakubowski.

Jak wyjaśnił, obecnie podstawową formą transportu jest regazyfikacja oraz wykorzystanie cystern. Po rozbudowie Świnoujście chce także dystrybuować gaz z wykorzystaniem kolei oraz transportu na mniejsze jednostki pływające, które dostarczą LNG do mniejszych portów na Morzy Bałtyckim oraz z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej na Odrze i Wiśle.

Regionalny gigant

Projekt  rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu zakłada rozbudowę morskiego systemu przeładunkowego, budowę lądowego systemu załadunkowego na kolej oraz budowę trzeciego zbiornika LNG wraz z wymaganymi instalacjami i urządzeniami. Umowa na realizację tej inwestycji ma również docelowo zwiększyć możliwości terminala LNG w Świnoujściu w przywracaniu gazu z postaci skroplonej do gazowej (regazyfikacja) z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 rocznie.

Aktualne techniczne możliwości regazyfikacyjne terminala LNG zaspokajają 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. Po ukończeniu inwestycji ta wartość ma wzrosnąć do ponad połowy potrzeb.

Europejska strategia

Po rozbudowie terminal jest największym obiektem skroplonego gazu ziemnego w Europie Północnej i Europie Środkowo-Wschodniej, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski i prowadzi do rzeczywistej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu także dla krajów sąsiedzkich, takich jak kraje bałtyckie, Ukraina i Czechy. Docelowo projekt ten ma spoić koncepcję korytarza gazowego Północ-Południe, czyli dwustronnych, międzysystemowych połączeń gazowych oraz krajowych gazociągów, które już istnieją lub znajdują się na różnych etapach realizacji. W ten sposób połączyłyby one - przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry - terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) z terminalem Adria LNG w Chorwacji. (PAP)



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
LNG
Port Świnoujście
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.