TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Liniowe tramwaje w Al. Pawła Adamowicza jeszcze w tym roku?
InfoTram.pl - Opublikowano: 22.06.2020 09:15:37
Liniowe tramwaje w Al. Pawła Adamowicza jeszcze w tym roku? (foto: UMG)

W połowie minionego tygodnia, 16 czerwca, zakończyły się przejazdy techniczne tramwajów na nowej trasie łączącej dzielnice Piecki-Migowo, Jasień i Ujeścisko-Łostowice. W przyszłym tygodniu na terenie inwestycji pojawi się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W połowie minionego tygodnia, 16 czerwca, zakończyły się przejazdy techniczne tramwajów na nowej trasie łączącej dzielnice Piecki-Migowo, Jasień i Ujeścisko-Łostowice. W przyszłym tygodniu na terenie inwestycji pojawi się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jeżeli kontrola przebiegnie pomyślnie, prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu na torach, na stałe, pojawią się tramwaje.

Przejazdy techniczne trwały trzy tygodnie. Odbywały się z wykorzystaniem czterech typów tramwajów, którymi na co dzień podróżują gdańscy pasażerowie, a więc Pesy, Dortmunda, NGD99 i Bombardiera. W ich trakcie sprawdzano przejazdy tramwajów przez rozjazdy oraz dojazdy do przystanków (m.in. wysokość peronów). W tym czasie prowadzone były także odbiory techniczne kolejnych elementów tej ogromnej, drogowej inwestycji.

W poniedziałek, 22 czerwca, na al. Pawła Adamowicza kontrolę przeprowadzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. To od jej wyniku zależeć będzie, w jakim terminie możliwe będzie uruchomienie regularnego kursowania tramwajów, z pasażerami.

Przypomnijmy. 25 maja br. odbył się pierwszy przejazd testowy tramwaju na nowej trasie. Zgodnie z zapowiedziami linia tramwajowa nr 12 zmieni dotychczasową trasę i połączy Jasień oraz Ujeścisko-Łostowice z Pieckami-Migowem oraz Stogami.

W ramach inwestycji powstała dwutorowa linia tramwajowa o długości 2,6 km, która będzie przedłużeniem istniejącej linii tramwajowej od skrzyżowania ul. Bulońskiej i Myśliwskiej w kierunku ul. Jabłoniowej. Na trasie przecina m.in. ulice Stolema i Kartuską, a kończy się na wysokości skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową. Wzdłuż nowej trasy zaplanowano pięć przystanków komunikacji miejskiej.

Aleja Pawła Adamowicza jest jezdnią dwukierunkową o szerokości siedmiu metrów, z jednostronnym chodnikiem. Uroczyście została otwarta w pierwszej połowie stycznia br. Na całej długości, czyli 2,7 km drogi, powstała również droga rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą.

Dodatkowo w ramach inwestycji zbudowano lub przebudowano odcinki ulic powiązanych z al. Adamowicza, w tym ulicy Myśliwskiej, Nowej Wołkowyskiej, Myśliwskiej Południowej, Stolema, Kartuskiej, Limbowej, a także łącznice węzła z ul. Armii Krajowej, tzw. Nową Warszawską i tzw. Nową Jabłoniową.

Inwestycja jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Projekt koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu.

Budowa Nowej Bulońskiej Północnej pochłonie 243 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln złotych. (UMG)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
budowa
tory
torowisko
infrastruktura