TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Łatwiejsze wsiadanie do tramwaju na Gdańskiej w Łodzi
InfoTram.pl - Opublikowano: 31.03.2020 13:15:28
Łatwiejsze wsiadanie do tramwaju na Gdańskiej w Łodzi (foto: UMŁ)

Łódzkie przystanki tramwajowe Gdańska/1 Maja w obu kierunkach zyskały podwyższone perony. Bez barier architektonicznych i z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych.

Łódzkie przystanki tramwajowe Gdańska/1 Maja w obu kierunkach zyskały podwyższone perony. Bez barier architektonicznych i z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych.

Przy okazji każdej przebudowy, jednym z priorytetów jest poprawienie komfortu i dostępności komunikacji miejskiej, aby transport zbiorowy był wygodny  w użytkowaniu, ale przed wszystkim dostępny dla każdego mieszkańca. Wszelkie bariery architektoniczne, wysokie stopnie, czy konieczność wsiadania z jezdni  do autobusu czy tramwaju to duży problem dla osób starszych i często bariera nie  do pokonania dla osoby niepełnosprawnej. Dlatego każdy nowy peron przystankowy, modernizacja ulicy, czy torowiska, niesie za sobą nowe ułatwienia dla podróżujących – informuje Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

Również na ul. Gdańskiej realizując sąsiednią al. 1 maja objęliśmy pracami nie tylko obręb skrzyżowania, ale też przyległe przystanki tramwajowe. Nowe ponad 30 metrowe perony przystankowe są przybliżone do torowiska i podwyższone. Nawierzchnia wykonana została z kostki chodnikowej, oraz płytek wskaźnikowych i kierunkowych dla osób niewidomych. Na przystankach pojawią się również tablice informacji pasażerskiej, słupki przystankowe, oraz ławki i kosze.

Najważniejszym aspektem, jest przysunięcie do torowiska i podwyższenie peronów, co przy kursujących na liniach 15 i 17 niskopodłogowych tramwajach, zapewnia łatwy dostęp do komunikacji miejskiej wszystkim mieszkańcom w tym osobom niepełnosprawnym.

W ostatnich latach w Łodzi wykonano kilkadziesiąt remontów peronów przystankowych.

W ostatnim czasie nowe podwyższone przystanki pojawiły się m.in. na:

             Dąbrowskiego przy Rzgowskiej, Kilińskiego i Rydza-Śmigłego,

             Tuwima, Nawrot i Jaracza w ramach Rewitalizacji Obszarowej

             Rzgowskiej przy Dąbrowskiego i Dachowej,

             Kilińskiego przy Rewolucji 1905 r. Jaracza, a wcześniej przy Tuwima, Nawrot i Piłsudskiego

             Włókniarzy przy Legionów

             Narutowicza przy Radiostacji, a w ramach budowy dworca Fabrycznego przy Kilińskiego i w obrębie Nowego Centrum Łodzi na Rodziny Poznańskich, Węglowej i Tramwajowej oraz Krakowskiej, Aleksandrowskiej, Złotno i całej trasie W-Z.

Nowe wygodne przystanki powstaną też przy obecnie realizowanych i planowanych inwestycjach. Na Rydza-Śmigłego nowego wiadukty umożliwią korzystanie z komunikacji miejskiej na poziomie zero bez chodzenia po schodach. Ułatwienia przyniesie również przebudowa ul. Wojska Polskiego, gdzie na całej długości wydzielone zostanie torowisko z nowymi wyniesionymi peronami. Poprawa korzystania z transportu zbiorowego, to również modernizacje dróg w ramach rewitalizacji, która ułatwi podróżowanie na Sienkiewicza, Legionów, Ogrodowej, Północnej i Rewolucji 1905 r. Ponadto podniesione perony pojawią się na pętli Telefoniczna i na przystanku przy CKD, które w tym roku w raz torowiskiem zostaną wyremontowane.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
przystanek