TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kwieciński: Priorytetem rządu usprawnienie ruchu przez południową granicę
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 18.10.2019 12:15:39
Kwieciński: Priorytetem rządu usprawnienie ruchu przez południową granicę

Jednym z priorytetów działań rządu w najbliższych latach będzie usprawnienie ruchu przez południową granicę Polski – zapowiedział minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak zaznaczył, chodzi o dodatkowy bodziec dla rozwoju kraju.

Jednym z priorytetów działań rządu w najbliższych latach będzie usprawnienie ruchu przez południową granicę Polski – zapowiedział minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak zaznaczył, chodzi o dodatkowy bodziec dla rozwoju kraju.

W rozmowie wyemitowanej w piątek rano na antenie Radia Katowice Kwieciński był m.in. pytany o Program dla Śląska, powiększony w ostatnich dniach o 32 nowe przedsięwzięcia o wartości ok. 5 mld zł. Obecnie ten rządowy program dla regionu zawiera 116 projektów o łącznej wartości 62 mld zł.

Odnosząc się do pytania o ostatnie działania kładące nacisk na południową część woj. śląskiego Kwieciński podkreślił, że rząd chce w ramach programu rozwiązywać problemy w skali całego województwa, nie tylko Śląska pojmowanego jako jego największa aglomeracja czy kraina geograficzna.

"Program bierze pod uwagę zarówno północ, czyli dawne woj. częstochowskie, ale bierze też pod uwagę południe, czyli Podbeskidzie. Tu faktycznie są projekty, o których mówiliśmy od wielu lat" - zaznaczył szef MIiR, nawiązując do podpisania w ostatnich dniach umów na budowę tzw. obejścia Węgierskiej Górki w śladzie trasy S1, rewitalizacji połączeń kolejowych do Wisły i Cieszyna oraz zapowiedzi podjęcia prac projektowych dla nowego odcinka linii kolejowej przez Jastrzębie do Ostrawy.

"Ten objazd (brakującego odcinka trasy S1 - PAP), który jest w tej chwili, przez Węgierską Górkę, jest karkołomny. Wszyscy, którzy jechali tamtędy, na to wskazują - więc wreszcie ten węzeł gordyjski będzie rozwiązany; obiecaliśmy, że go rozwiążemy i go rozwiążemy. Połączenie Wisły z Cieszynem – też od lat o nim się mówiło: tam zabrakło pieniędzy i my znaleźliśmy pieniądze" - mówił Kwieciński.

"Trzeci projekt jest dla nas szczególnie ważny dlatego, że widzimy, że aby dać dodatkowe bodźce dla rozwoju naszego kraju, musimy mieć lepsze połączenia komunikacyjne drogowe i kolejowe z naszymi sąsiadami, szczególnie z Czechami i Słowakami" - podkreślił.

"To świetnie widać na mapie naszego kraju – jeżeli ponanosilibyśmy na nią średnią prędkość podróży czy to pasażerskiej, czy szczególnie przewożenia towarów, to widać wyraźnie, jak to załamuje się przy terenach nadgranicznych" - obrazował minister.

"W związku z tym, priorytetem na najbliższe lata będzie znaczne usprawnienie tych przejść granicznych i pracujemy nad tym z panem ministrem (infrastruktury Andrzejem – PAP) Adamczykiem już w tej chwili. Bo np. trasa S3 w woj. dolnośląskim i przejście do Czechów – jest naszym priorytetem. Autostradę A1 mamy, ale chodzi teraz o szereg połączeń kolejowych" - wymieniał.

"Jednym z nich jest właśnie (planowane nowe połączenie - PAP) Ostrawa-Jastrzębie. Dla Jastrzębia – to jest duża aglomeracja miejska, która nie ma połączenia kolejowego. Więc tutaj aż prosi się to połączenie Jastrzębia z Ostrawą" - zaznaczył.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
granica
Czechy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.