TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ku czci ofiar autobusowego wypadku nad Balatonem
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 03.05.2019 19:30:31
Pamięci ofiar autobusowego wypadku nad Balatonem

Upamiętniono ofiary katastrofy polskiego autokaru z pielgrzymami z 2002 roku.

W węgierskiej miejscowości Balatonszentgyorgy nad Balatonem odbyła się 3 maja msza święta upamiętniająca ofiary katastrofy polskiego autokaru, do której doszło 1 lipca 2002 roku. Zginęło wtedy 20 osób, a 31 odniosło obrażenia.

Autokar z pielgrzymami udającymi się do sanktuarium maryjnego Medjugorie w Bośni wywrócił się na rondzie między miejscowościami Balatonszentgyorgy i Balatonkeresztur. Kierowca prawdopodobnie nie zauważył skrętu i z dużą prędkością najechał na wysoki krawężnik, przez co przewrócił się na dach i spadł do pobliskiego rowu.

W piątkowej mszy uczestniczył sekretarz stanu ds. relacji z Kościołem w kancelarii premiera Węgier Miklos Soltesz, czołowi przedstawiciele samorządu mniejszości polskiej na Węgrzech, pasażerowie tamtego autokaru, którzy przeżyli katastrofę oraz rodziny ofiar.

Zwracając się do zebranych Soltesz nazwał tamtą tragedię "bolesnym wydarzeniem, stanowiącym część licznych więzi łączących Polskę i Węgry".

Hołd pamięci tych, którzy zginęli oddano następnie na rondzie, na którym doszło do tragedii. Jest tam pomnik ku czci ofiar - ma formę dzwonnicy, wykonanej z pnia drzewa. Pień i trzy odchodzące od pnia konary okryte są kopułą z krzyżem. Pod kopułą umieszczono dwadzieścia dzwonków. Kształt pomnika nawiązuje zarówno do polskich kapliczek przydrożnych, jak i do typowej architektury węgierskiej. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
Węgry
  • Rafał Świętosławski – 03.05.2019

    Pytanie do fachowców. Czy to normalne że dach autokaru po dachowaniu złamał się jak harmonijka

  • Marcin Tobik – 04.05.2019

    Regulamin R66 się kłania, chyba nie był obligo w owy czasie

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.