TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Krosno - kolekcjoner pokazuje zabytkowe rowery ze świata
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 04.04.2019 16:06:23
Krosno - kolekcjoner pokazuje zabytkowe rowery ze świata

Bicykl dziecięcy z 1860 roku, tricykl i rower z silnikiem pomocniczym – podobnym jeździła Brigitte Bardot – takie rowery można oglądać w galerii w Krośnie. Kolekcjonerskie rowery pochodzą z całego świata.

Bicykl dziecięcy z 1860 roku, tricykl i rower z silnikiem pomocniczym – podobnym jeździła Brigitte Bardot – takie rowery można oglądać w galerii w Krośnie. Kolekcjonerskie rowery pochodzą z całego świata.

Na początku były motocykle

Jak wyjawił PAP właściciel prezentowanej kolekcji jednośladów pan Piotr (nie chciał podawać do publicznej wiadomości nazwiska), jego pasja zrodziła się z zainteresowania motocyklami.

"Pewnego dnia przypadkowo dostałem namiar na ciekawy motocykl Adler i postanowiłem to sprawdzić. Jednak nie był to motocykl lecz stary zakurzony oryginalny kompletny rower Adler ze skrzynią biegów. Nie mogłem się oprzeć i właśnie wtedy wiedziałem, że moja pasja rozszerza się o zabytkowe jednoślady napędzane siłą mięśni. I tak to się właśnie zaczęło" – opowiadał kolekcjoner.

40 niezwykłych rowerów z całego świata

Obecnie jego zbiór jednośladów liczy 40 sztuk, z których na wystawie pokazano 35. Pochodzą one z różnych stron świata m.in. Francji, Rosji, Niemiec, Słowacji, Polski. Wśród nich znalazły sięrowery sportowe, wojskowe z pełnym wyposażeniem, pocztowe, damki, a takżerowerz silnikiem pomocniczym - na takim w filmie "Le Trou Normand" jeździła Brigitte Bardot.

Najstarsze zaprezentowane na ekspozycji rowery to bicykle z ogromnym przednim kołem, w tym także bicykl dziecięcy z lat 60. XIX wieku. Jest też nieco młodszy tricykl z lat 90. XIX wieku, czylirowerna trzech kołach.

Niektóre egzemplarze bardzo trudno zdobyć

Zdaniem właściciela kolekcji szczególnym egzemplarzem jestrowerwojskowy – MILITARVELO.

"Nabyłem go - po ciężkich prośbach i negocjacjach - od pasjonata starych militariów, któremu było bardzo ciężko się z nim rozstać. Doskonale go rozumiem, bo mi także byłoby szkoda pozbyć się choćby jednego ze swoich eksponatów" – wspominał pan Piotr.

Opróczrowerów na ekspozycji pokazane zostały też przedmioty związane z tymi pojazdami, w tym m.in. przedwojenne foteliki do przewożenia dzieci, zabytkowe pompki, stare lampy karbidowe, gogle.Wystawę można oglądać do 14 kwietnia. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Krosno
wystawa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.