TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Krakowskie lotnisko potrzebuje rozbudowy
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 10.02.2020 13:30:34
Krakowskie lotnisko potrzebuje rozbudowy; fot. Krakow Airport

Radni chcą przyjąć rezolucję w sprawie rozbudowy krakowskiego lotniska.

Radni klubu "Przyjazny Kraków" chcą, by na najbliższej, środowej sesji Rady Miasta Krakowa przyjęto rezolucję popierającą rozbudowę portu lotniczego w Kraków-Balice. Chodzi o budowę pasa startowego m.in. z urządzeniami umożliwiającymi starty i lądowania samolotów w czasie niesprzyjającej pogody.

Rezolucja jest skierowana do parlamentu i rządu. W projekcie znalazł się apel o podjęcie "wszelkich prawnie dopuszczalnych kroków i decyzji, by możliwie jak najszybciej rozpocząć rozbudowę lotniska".

"Lotnisko jest oknem na świat naszego miasta"– mówił na briefingu prasowym przewodniczący klubu "Przyjazny Kraków" i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz. "W roku 2019 port lotniczy przyjął ponad 8 mln pasażerów. Została już rozbudowana hala przylotów i odlotów, teraz potrzebujemy nowego pasa startowego, który usprawni funkcjonowanie lotniska" – podkreślił.

Tak dla zarządu

Jak zaznaczył, rezolucja jest wyrazem poparcia dla zarządu Kraków-Airport. "To nie jest rezolucja mówiąca o tym, że ktoś działa opieszale, ale że my jako radni popieramy plany rozbudowy lotniska" – podkreślił radny.

Radny Łukasz Wantuch dodał, że rezolucja dotyczy także wyposażenia lotniska w nowoczesny system wspomagający lądowania samolotów w trudnych warunkach pogodowych – we mgle. Radni "Przyjaznego Krakowa" mają nadzieję, że także członkowie innych klubów poprą ich rezolucję.

Polski wicelider

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln pasażerów. Budowa nowego pasa startowego jest konieczna, by mógł się rozwijać.

Jesienią 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach wydała decyzję środowiskową dla budowy nowej drogi startowej w tzw. wariancie północnym, biegnącym prawie równolegle do istniejącego pasa z odchyleniem o około 4 stopnie. Od tej decyzji złożone zostały odwołania. Przeciw rozbudowie lotniska protestują też mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Nowy pas ma mieć 2,8 tys. metrów długości i 60 m szerokości, co pozwoli na wykonywanie lotów transatlantyckich. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 250 mln zł i ma zostać zrealizowana ze środków spółki zarządzającej lotniskiem.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Kraków
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.