TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Komplet łódzkich Swingów
- Opublikowano: 10.12.2018 11:53:56
Komplet łódzkich Swingów (foto: UMŁ)

Do Łodzi dostarczono już wszystkie 12 PESA SWING, które MPK – Łódź zamówiło w 2017 r. Umowa z firmą PESA, zawarta 3 kwietnia 2017 r., opiewa na kwotę 99,6 mln zł.

Do Łodzi dostarczono już wszystkie 12 PESA SWING, które MPK – Łódź zamówiło w 2017 r. Umowa z firmą PESA, zawarta 3 kwietnia 2017 r., opiewa na kwotę 99,6 mln zł.

Zanim jednak MPK – Łódź zapłaci producentowi za nowe SWINGI, muszą one przejść tzw. test niezawodności, czyli bezawaryjnie przejechać 3 tys. km (każdy tramwaj). Zwykle trwa on około dwóch tygodni. Każdy tramwaj przed dostawą do Łodzi przeszedł próby ruchowe na torze testowym firmy PESA, natomiast skuteczność układów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo została zweryfikowana podczas kontroli jakości.

Do tej pory test niezawodności przeszło dziesięć z dwunastu zamówionych tramwajów. Jedenasta PESA SWING jest w trakcie testu, przejechała około 1500 km. Natomiast dwunasty tramwaj, który został dostarczony w nocy z 4 na 5 grudnia, rozpoczął test niezawodności w sobotę.

Zgodnie z umową tramwaje miały zostać dostarczone do 15 października 2018 r. Trzy wagony dotarły do Łodzi po tym terminie. Za każdy dzień opóźnienia dostaw MPK – Łódź naliczało 5 tys. zł. kary (za każdy tramwaj). PESA tłumaczy, że opóźnienia wynikały z powodu problemów producenta, które miały wpływ na terminowość dostaw podzespołów i komponentów potrzebnych do budowy pojazdów.

Spółka przechodzi restrukturyzację, dzięki wprowadzonym zmianom i pozyskaniu inwestora odzyskała płynność finansową, realizuje produkcję, a jednym z pierwszych klientów, którym dostarczono wszystkie tramwaje, jest właśnie Łódź – podkreśla Maciej Grześkowiak, szef zespołu PR firmy PESA.

Prezes MPK-Łódź Zbigniew Papierski zapowiedział, że w przyszłym roku do Łodzi powinna dotrzeć dostawa kolejnych 12 używanych niskopodłogowych tramwajów z Bochum. W planach jest podpisanie kolejnej umowy na zakup 30 nowych pojazdów w ramach transportu niskoemisyjnego; mają to być konstrukcje z tzw. skrajnymi wózkami skrętnymi.

PESA SWING w liczbach:

- ilość miejsc siedzących – 44 + 6 składanych

- ilość miejsc stojących – 162

- ilość miejsc ogółem – 212

- ilość miejsc dla osób niepełnosprawnych – 2

- niskopodłogowość – 100 proc.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK Łódź
PESA
Swing
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.