TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejowe spółki Orlenu celują w lokomotywy hybrydowe i z modułem dojazdowym
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 11.03.2019 12:15:04
Kolejowe spółki Orlenu celują w lokomotywy hybrydowe i z modułem dojazdowym (foto: Newag)

PKN Orlen poinformował, że spółki Orlen KolTrans wraz z Unipetrol Doprava, przewoźnicy kolejowi Grupy Orlen, ogłosiły właśnie postępowanie dotyczące "pozyskania kilkudziesięciu lokomotyw przewozowych do realizacji usług w Polsce i Czechach".

PKN Orlen poinformował, że spółki Orlen KolTrans wraz z Unipetrol Doprava, przewoźnicy kolejowi Grupy Orlen, ogłosiły właśnie postępowanie dotyczące "pozyskania kilkudziesięciu lokomotyw przewozowych do realizacji usług w Polsce i Czechach".

"Jesteśmy na etapie analizowania możliwości rozwoju. Branża kolejowa w najbliższych latach będzie w tendencji wzrostowej. Trwa bowiem modernizacja sieci linii kolejowych zarządzanych przez PKP PLK ze środków UE na łączną kwotę 66 mld zł. Każdego roku wzrasta także masa przewiezionych wolumenów transportem kolejowym, w tym udział w rynku naszej spółki" – powiedział prezes Orlen KolTrans Piotr Szymański.

Szymański zauważył, że konkurencyjność transportu kolejowego będzie rosła w związku z przeprowadzanymi remontami i modernizacją infrastruktury. "Skrócą się tym samym czasy przejazdu, a kolej będzie w stanie zapewnić lepszą ofertę oraz lepiej zarządzać swoim taborem" – dodał prezes Orlen KolTrans.

Według Błażeja Krawczyszyna, dyrektora wykonawczego PKN Orlen ds. logistyki, "inwestowanie we własną flotę lokomotyw wpisuje się w strategię obszaru logistyki" koncernu i jednocześnie "stanowi uzupełnienie dla istniejących aktywów w tym obszarze". "Posiadanie własnego, mocnego przewoźnika kolejowego umożliwia zbudowanie przewagi konkurencyjnej na wymagającym rynku transportowym" - podkreślił.

PKN Orlen zaznaczył, że celem postępowania prowadzonego przez Orlen KolTrans i Unipetrol Doprava "będzie poznanie dostępnych ofert pod kątem zakupu na własność, leasingu lub długoterminowego wynajmu lokomotyw elektrycznych i spalinowych".

"Spółki z Grupy Kapitałowej Orlen zainteresowane są w szczególności lokomotywami elektrycznymi ze spalinowymi modułami dojazdowymi, jak również hybrydowymi spalinowo-elektrycznymi. Obecnie dysponują wyłącznie lokomotywami spalinowymi i elektrycznymi. Istotny jest także dla spółek aspekt serwisowania nowych lokomotyw w perspektywie długoterminowej" - wyjaśnił koncern.

Jak wspomniał PKN Orlen, w ramach Grupy Orlen "w ostatnich latach prowadzone były intensywne prace zmierzające do rozwoju przewozów kolejowych". "W tym czasie Orlen KolTrans pozyskał kilkanaście nowoczesnych lokomotyw od polskich i zagranicznych dostawców. Z kolei PKN Orlen wymienił park wagonów na nowe, w tym z sukcesem wdrożył system RFID, czyli technikę zdalnego odczytywania danych identyfikacyjnych" - podkreśliła spółka.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lokomotywa
Orlen KolTrans
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.