TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejny prom - hybryda z Gdyni
InfoShip.pl - Opublikowano: 16.11.2019 15:00:01
Kolejny promowa hybryda z Gdyni ; fot. Crist

Gdyńska stocznia Crist zbuduje nowoczesny prom z hybrydowym napędem. Nowa jednostka będzie bardzo podobna do już eksploatowanego w Finlandii promu "Elektra".

Gdyńska stocznia Crist zbuduje nowoczesny prom z hybrydowym napędem. To już druga taka konstrukcja, która powstanie w Gdyni na zlecenie fińskiego armatora Finferries. Nowa jednostka będzie bardzo zbliżona do nagradzanego na arenie międzynarodowej promu "Elektra" i ma być wykorzystywana m.in. w archipelagu Wysp Alandzkich.

Po sukcesie pierwszej konstrukcji tego typu stocznia Crist znów zbuduje nowoczesną jednostkę dla fińskiego kontrahenta. Przypomnijmy, że w połowie 2017 roku gdyńską stocznię opuścił prom typu double-ended ferry o nazwie "Elektra", który dzięki swojej innowacyjności i zastosowaniu hybrydowego napędu zyskał duże uznanie na międzynarodowym rynku. Jednostkę nagrodzono m.in. prestiżowym tytułem "Ship of the Year Award" w konkursie Marine Propulsion Awards 2018.

- Przyjazna dla środowiska "Elektra" odniosła sukces. Jej innowacyjny system hybrydowy zdobył wiele międzynarodowych nagród. Będąc większą niż wcześniejsze promy, "Elektra" całkowicie zmieniła ruch na najbardziej ruchliwej trasie promowej w Finlandii z Parainen do Nauvo - mówi Mats Rosin, CEO Suomen Lauttaliikenne Oy.

Teraz Finferries zleciła gdyńskiej stoczni budowę drugiego, niemal bliźniaczego promu. Tak samo, jak w przypadku "Elektry", zostanie wykorzystany hybrydowy napęd – podstawą będą ładowane na lądzie akumulatory, oprócz tego rolę rezerwową/wspomagającą spełni prądotwórczy silnik diesla.

Zgodnie z założeniami, nowy prom ma mieć 100,5 metrów długości oraz 17,4 metra szerokości, dając możliwość jednoczesnego transportu 90 samochodów osobowych. Nowa jednostka będzie przede wszystkim przyjazna dla środowiska i zostanie wykorzystana na obsługiwanej przez Finferries linii Åland Föglö w rejonie archipelagu Wysp Alandzkich. Powinna być gotowa do pracy na linii już w kwietniu 2022 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
hybryda
Stocznia Crist
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.