TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejne Solarisy w Szczecinie. Z pasami
InfoBus.pl - Opublikowano: 01.03.2019 10:00:28
Kolejne Solarisy w Szczecinie. Z pasami

Pod koniec lutego w szczecińskiej zajezdni na Klonowica pojawił się pierwszy z trzech nowych autobusów typu Solaris Urbino 18.

Pod koniec lutego w szczecińskiej zajezdni na Klonowica pojawił się pierwszy z trzech nowych autobusów typu Solaris Urbino 18.

Pierwszy z trzech nowych autobusów zakupionych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica" przyjechał w czwartek - 28 lutego - do Szczecina. Dostawa dwóch kolejnych planowana jest na przyszły tydzień. Aktualnie trwają procedury odbioru, po których nastąpi rejestracja pojazdów i szkolenia dla pracowników. Na liniach nowe Solarisy pojawią się w marcu.

-"Nowy nabytek spółki autobusowej "Klonowica" to pojazdy przegubowe o długości 18 metrów z silnikiem diesla spełniającym normy spalania Euro 6 - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy SPAK. - Autobusy są fabrycznie nowe, z wyposażeniem podobnym jak dostarczonych w ubiegłym roku hybrydach."

W odróżnieniu od szczecińskich hybryd - gdzie mieliśmy silnik Cummins - tutaj producent zastosował jednostki DAF / Paccar MX11 Euro 6 o mocy 250 kW, które współpracują z automatycznymi skrzyniami biegów ZF Ecoline. Z kolei system informacji pasażerskiej dostarczył bydgoski Pixel. Dodajmy, że montaż monitoringu. tablic i biletomatów jest po stronie SPAK. Generalnie nowe szczecińskie Urbino 18 mogą na swój pokład zabrać 130 pasażerów, w tym 38 na miejscach siedzących. Do tego dochodzi miejsce dla wózków, roweru i psa przewodnika

Z pasami

Największą ciekawostką mogą być dodatkowe pasy bezpieczeństwa zamontowane na siedzeniach, przed którymi nie ma innych foteli lub ograniczników. Pasy zostały zamontowane na specjalne życzenie Szczecina, a w całym przegubowych pojeździe są trzy takie miejsca.

-"W autobusach znajdują się też ładowarki do urządzeń mobilnych oraz przyciski sygnalizacji alarmowej schowane w obudowie uniemożliwiającej przypadkowe uruchomienie, oznakowane alfabetem Brailla – świetlna i dźwiękowa - dodaje Hanna Pieczyńska. - Ułatwieniem dla pasażerów są duże piktogramy, które wskazują miejsca dla wózków i rowerów, a także, co jest nowością, miejsca dla osób z psami - przewodnikami.

Dobra współpraca

Dostawcą nowych autobusów dla SPOK po raz kolejny została firma Solaris Bus&Coach S.A. Podpisana w zeszłym roku umowa opiewa na kwotę 5 961 933 zł. Kontrakt zawiera szkolenia pracowników spółki oraz 7 lat gwarancji. O tym przetargu pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Dodajmy, że najnowsze nU18 będą kolejnymi autobusami z tej rodziny na szczecińskich ulicach. Grupę 27 egzemplarzy (w tym 12 egzemplarzy nU18 i 15 sztuk nU12) użytkuje Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe “Dąbie".

Z kolei 16 hybrydowych autobusów z Bolechowa (8 szt. standardowych pojazdów nU12H i 8 szt. przegubowych nU18H) jeździ w barwach Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Klonowica". Teraz dołączą do nich trzy kolejne jamniki - już z konwencjonalnymi silnikami diesla.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Szczecin
SPAK Szczecin
Solaris
bezpieczeństwo
 • Krzysiek Wiśniewski – 01.03.2019

  Niech ogarną swoje zaplecze dobite autobusy i hybrydy z piekła rodem a nie bawią się w pierdoły.

 • Maciek Patulski – 01.03.2019

  Pewnie SRG, bileterki i kasowniki wstawią ze starych wozów tak jak w hybrydach. Pięknie to wygląda, nowy wóz i obdrapane kasowniki i brudne SRG. Ach te masakryczne oszczędności spaku...

 • Michał Piwowarczyk – 01.03.2019

  Pasy w autobusie miejskim są obowiązkowe tylko i wyłącznie dla kierowcy ! Poza tym już widzę jak pasażerowie chętnie będą używali tych pasów...

 • Bartosz Lemke – 01.03.2019

  powinni zamontować je szczególnie w starych solarisach, które strasznie szarpią bo nie mają chyba żadnych systemów tłumienia. Jakiekolwiek hamowanie, ruszanie, zakręt a cała konstrukcja autobusu szaleje...

 • Antek Stefański – 01.03.2019

  W Szczecinie pasy bezpieczeństwa to żadna nowość - Dąbie ma już 27 „czwórek” z pasami...

 • Marcin Marcinek – 02.03.2019

  Kolejne tegoroczne wozy z Bolechowa bez zmodernizowanego przodu, a wszystkie od stycznia miały być po liftingu...

 • Jakub Z Cieszyna – 02.03.2019

  pasy dla pasażerów są,dla kierowcy nie ma, brawo ;);)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.