TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

KM Głogów z dobrą ofertą od Solarisa. Na hybrydy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 15.01.2020 16:00:36
KM Głogów z dobrą ofertą od Solarisa. Na hybrydy

W zasadzie wiadomo już od kogo KM w Głogowie kupi kolejne autobusy hybrydowe. Dziś przewoźnik otrzymał bardzo dobrą ofertę od Solarisa. Opiewa ona na dostawę czterech spalinowo-elektrycznych autobusów klasy MAXI.

W zasadzie wiadomo już od kogo Komunikacja Miejska w Głogowie kupi kolejne autobusy hybrydowe. Dziś, 15 stycznia przewoźnik otrzymał bardzo dobrą ofertę od Solarisa. Opiewa ona na dostawę czterech spalinowo-elektrycznych autobusów klasy MAXI.

Czego chciała KM?
Nowe hybrydy dla Głogowa mają mieć nadwozia o długości 11,5 – 12,5 m. Muszą zapewniać podróż minimum 80 pasażerom. Na pokładzie ma być zamontowanych przynajmniej odpowiednio 26, w tym nie mniej niż cztery dostępne z niskiej podłogi. Do pojazdów będzie można wejść dzięki trzem parom drzwi w układzie 2-2-2. 

Autobusy mają być napędzane silnikami na olej napędowy i co oczywiste spełniać normę Euro 6. Jego pojemność skokową określono na 4,5 – 7 l. Nie zabraknie oczywiście systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika. 

Kolejny raz w przypadku hybryd KM nie kładzie nacisku na zastosowanie konkretnego typu napędu. Stwierdziła jedynie, że wymaga silnika trakcyjnego o mocy przynajmniej 110 kW oraz udzielenia minimum dziesięcioletniej gwarancji na akumulatory, jeżeli wymagałyby one doładowywania w bieżącej eksploatacji. Dodatkowo pojazdy muszą posiadać funkcję start-stop. 

Naturalną wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewni przesuwne okna z możliwością ryglowania. Wspomagane one będą dodatkowo sterowanymi elektrycznie lukami dachowymi oraz nadmuchem. Nie zabraknie oczywiście klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej. oraz systemu informacji pasażerskiej.

Tak skompletowane autobusy mają trafić do Głogowa do 15 stycznia 2021 r. Czasu jak widać sporo. Każdy autobus ma być objęty min. czteroletnią gwarancją całopojazdową. 

Tylko Solaris, czyli będzie Solaris
Dziś minął termin składania ofert. Trzeba przyznać, że KM przygotowała niezły budżet na zakup czterech hybrydowych "dwunastek". To 7 872 000 PLN brutto. A to daje wycenę jednostkową w wysokości 1 600 000 PLN netto. 

Nic więc dziwnego, że spółce udało się zdobyć tylko jedną, ale jednak bardzo dobrą ofertę. Przedstawił ją Solaris, które za cztery spalinowo-elektryczne nU12 zaproponował 7 370 160 PLN brutto. A to daje 1 498 000 PLN netto za autobus. W pakiecie jest także czteroletnia gwarancja całopojazdowa.

Rozstrzygnięcie pozostaje więc formalnością. Po jego sfinalizowaniu KM będzie dysponowała łącznie ośmioma hybrydami, w większości wyprodukowanymi przez Solarisa. Sam zaś producent "jamników" umocni się jako marka dominująca w głogowskiej flocie. Autobusy z Bolechowa będą bowiem stanowiły 70% floty KM.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
KM Głogów
Solaris
hybryda
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.