TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kluż-Napoka odbiera 50 Solarisów Trollino 18
INFOBUS.PL - Opublikowano: 05.02.2020 16:00:34
Zdjęcie z profilu na FB Emila Boca, burmistrza Kluż-Napoki

Rumuńska Kluż-Napoka odebrała już 25 z 50 przegubowych trolejbusów zamówionych w ubiegłym roku u Solarisa. Kolejne mają być przekazane niebawem. Dzięki m.in. temu zakupowi flota lokalnego operatora CTP została już w 2/3 wymieniona.

Rumuńska Kluż-Napoka odebrała już 25 z 50 przegubowych trolejbusów zamówionych w ubiegłym roku u Solarisa. Kolejne mają być przekazane niebawem. Dzięki m.in. temu zakupowi flota lokalnego operatora CTP została już w 2/3 wymieniona.

Wraz zakończeniem dostaw 50 Solarisów Trollino 18, które pozyskano dzięki wsparciu z funduszy europejskich połowa floty CTP będzie posiadała napęd elektryczny. Cel jest prosty. Dotychczas komunikacja miejska w Kluż-Napoce była najmniej ekologiczna w Rumunii. Miasto jednak podjęło działania by zmienić ten stan i dążymy do tego, aby w 2026 r. być krajowym liderem.

Zamówione przez Kluż-Napokę Trollino 18 są pierwszymi przegubowymi trolejbusami z logo zielonego jamnika na rynku rumuńskim. Pojazdy wyposażone zostaną w silnik trakcyjny Skody o mocy 250 kW i dodatkowy magazyn energii w postaci superkondensatorów. Trolejbusy pomieszczą do 142 podróżnych, w tym 43 na miejscach siedzących. Dostawcą napędu jest także Skoda.

Ponadto Trollino 18 posiadają:

  • klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy
  • w pełni oddzieloną od przedziału pasażerskiego kabinę
  • system monitoringu wideo wewnątrz i na zewnątrz pojazdu
  • system informacji audio-wideo dla pasażerów
  • system liczenia potoków pasażerskich - system inteligentnych czujników 3D oraz specjalny system do przetwarzania danych i integracji z systemem CGMT - pozwala na śledzenie i rejestrację liczby przejazdów

Jeden przegubowy "jamnik na szelkach" w wersji dla Kluż-Napoki kosztował ok. 2,6 mln PLN.

Nie jest to pierwsze zamówienie realizowane przez Solarisa dla Kluż-Napoki. W poprzednim roku władze miasta zamówiły łącznie 23 sztuki autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 electric.

W ramach opcji producent może dostarczyć kolejnych 18 sztuk tych ekologicznych pojazdów. Łącznie z obecnym zamówieniem CTP stał się operatorem z największą flotą pojazdów marki Solaris w Rumunii. To także największy operator floty autobusów elektrycznych w kraju i – biorąc pod uwagę plany zakupowe ukierunkowane na transport ekologiczny – miasto to jest jednym z najbardziej zaawansowanych w obszarze e-mobility w Europie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Solaris
Rumunia
Kluż-Napoka
CTP
trolejbus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.