TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Klapa w Przewozach Regionalnych. Spółki akcyjnej nie będzie
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 20.12.2019 10:45:08
Klapa w Przewozach Regionalnych. Spółki akcyjnej nie będzie

Nie doszło do planowanego przekształcenia spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o. w spółkę akcyjną. To efekt braku woli trzech udziałowców: województw śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

Nie doszło do planowanego przekształcenia spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o. w spółkę akcyjną. To efekt braku woli trzech udziałowców: województw śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

Do przekształcenia – według wcześniejszych informacji – zmierzał właściciel większościowego pakietu udziałów spółki: Agencja Rozwoju Przemysłu. Uchwałę o nieprzystępowaniu do spółki powstałej z przekształcenia spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o. w spółkę akcyjną radni Sejmiku Woj. Śląskiego przyjęli w poniedziałek.

Powodem jest to, że trzy województwa (śląskie, mazowieckie i łódzkie) nie przedłożyły jednoznacznych, wymaganych prawem oświadczeń o przystąpieniu do przekształconej spółki. Przystąpienie właścicieli posiadających co najmniej 90 proc. udziałów było wymogiem niezbędnym do zmiany formy prawnej.

Jak wynikało z uzasadnienia poniedziałkowej uchwały Sejmiku Woj. Śląskiego, zarząd spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o. zaproponował zmianę formy prawnej prowadzonej działalności. 15 listopada br. zgromadzenie wspólników PR powzięło uchwałę w tej sprawie, przy czym głosowanie za uchwałą nie było równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o uczestnictwie w przekształconej spółce. Samorząd woj. śląskiego nie chciał złożyć takiego oświadczenia, na co zgodę musiał wyrazić regionalny sejmik – władny m.in. do podejmowania decyzji ws. nabywania i zbywania udziałów czy akcji. Nieprzystępowanie do spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia ze spółki z o.o. oznaczałoby bowiem wystąpienie kapitałowe regionu z PR.

W tej sytuacji urząd marszałkowski woj. śląskiego oszacował jednocześnie, że za posiadany pakiet udziałów w spółce (tj. 141 736 udziałów) mógłby otrzymać ok. 22,16 mln zł (przy założeniu, że wypłaty dla wspólników nieuczestniczących w spółce przekształconej nie przekroczyłby 10 proc. wartości bilansowej majątku spółki, tj. 48,18 mln zł).

Woj. śląskie jest właścicielem 100 proc. akcji własnego przewoźnika, spółki Koleje Śląskie sp. z o.o. Na organizację pasażerskich przewozów kolejowych przez spółki Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne w 2020 r. woj. śląskie planuje przeznaczyć ok. 195 mln zł, przy czym KŚ wykonują połączenia wewnątrz regionu, a PR – niektóre tzw. połączenia stykowe, czyli międzywojewódzkie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.