TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kierowcy trzynastokrotnie częściej łamią przepisy niż rowerzyści
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 31.05.2019 19:12:04
Zdj. Kristoffer Trolle

Istnieje takie obiegowe przekonanie, że chociaż kierowcy łamią przepisy, to także rowerzyści mają " za paznokciami", często jeżdżą wbrew regułom. Jak się jednak okazuje, dysproporcja jest ogromna. Jak donosi Forbes, przeszło 13-krotnie więcej prowadzących samochód łamie zasady ruchu drogowego niż prowadzących rower. Te rowerowe są po prostu bardziej zauważalne, co zniekształca nasz osąd.

Istnieje takie obiegowe przekonanie, że chociaż kierowcy łamią przepisy, to także rowerzyści mają "za paznokciami", często jeżdżą wbrew regułom. Jak się jednak okazuje, dysproporcja jest ogromna. Jak donosi Forbes, przeszło 13-krotnie więcej prowadzących samochód łamie zasady ruchu drogowego niż prowadzących rower. Te rowerowe są po prostu bardziej zauważalne, co zniekształca nasz osąd.

Liczby te to efekt badań,jakie na zlecenie Danish Road Directorate przeprowadził firma doradczo-analityczna Rambøll. Przy użyciu kamer śledziła zachowania 28,6 tys. rowerzystów. Wśród nich na rowerowych drogach przepisy łamie niespełna 5 proc., podczas gdy w przypadku kierowców odsetek ten sięga 66 proc. (to także dane Danish Road Directorate).

Jeśli chodzi o rowerzystów, najczęstszym wykroczeniem jest wjeżdżanie na chodnik. Jak przekonują przedstawiciele organizacji pozarządowej Danish Cycling Embassy powszechnie mniemanie, że rowerzyści to także drogowi piraci wynika z tego, że ich wykroczenia są dużo łatwiej zauważalne: trudniej dostrzec nadmierną prędkość wśród kierowców, niż to, że rowerzysta wjechał na trotuar.

Innym ciekawym wnioskiem z badanie jest fakt, że odsetek rowerzystów łamiących zasady ruchu drogowego wzrasta w mniejszych miastach. To efekt słabiej rozwiniętej infrastruktury drogowej. Jak się bowiem okazuje, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko rowerzystów, którzy nie jadą własnym pasem, ale zwykłą ulicą odsetek tych, którzy naruszają przepisy, wzrasta do 14 proc. Wniosek: trzeba robić więcej rowerowych tras.

Zdj. Kristoffer Trolle

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przepisy
prawo
Forbes
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.