TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kandydaci InfoBusa do SBY 2019 nominowani!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 01.05.2019 12:00:20
Kandydaci InfoBusa do SBY 2019 nominowani!

Poznaliśmy polskich kandydatów do tegorocznej edycji konkursu Sustainable Bus Award. Nasi czytelnicy wytypowali 15 autobusów, z których połowa jest z napędem zero- lub niskoemisyjnym.

Poznaliśmy polskich kandydatów do tegorocznej edycji konkursu Sustainable Bus Award. Nasi czytelnicy wytypowali 15 autobusów, z których połowa jest z napędem zero- lub niskoemisyjnym. Największą popularnością w głosowaniu cieszyły się cztery marki.

Miejskie: Elektromobilność rządzi
W kategorii "Urban" do konkursu wytypowano pięć autobusów. Wszystkie są z napędem elektrycznym, z czego jeden będzie miał premierę już za miesiąc. Zgodnie z wolą naszych czytelników do SBY 2019 zgłaszamy:

 1. Solaris Urbino 12 hybrogen
 2. Solaris Urbino 18 electric
 3. MAN Lion's City 12E
 4. Volvo 7900LA electric
 5. Mercedes eCitaro

Międzymiastowe

Pierwsze i drugie miejsce w głosowaniu trafiło do autobusu na skroplony gaz ziemny, a drugie do hybrydy. To ważny sygnał, który pokazuje, że obserwatorzy rynku autobusowego w kolejnym segmencie dostrzegają potencjał, który tkwi w napędach alternatywnych w stosunku do diesli. A zatem do konkursowych zmagań w kategorii "Intercity" zgłaszamy:

 • Scania Interlink MD LNG
 • Solaris Urbino 12LE lite hybrid
 • MAN Lion's Intercity
 • Scania Interlink MD CNG
 • SOR CNG12

Autokary: Nowości zostały docenione

Wśród nominowanych w kategorii "Coach" podium należy do rynkowych premier. Głosy naszych czytelników pokazały, że zostały one bardzo dobrze przyjęte. Nic więc dziwnego, że poszczególne kandydatury są tego odzwierciedleniem. Nasz redakcja do konkursowych zmagań zgłasza więc:

 • MAN Lion's Coach L
 • Setra S531DT
 • Volvo 9900
 • Neoplan Skyliner
 • Irizar i6s 13m

Zasady SBY

Sustainable Bus Award to w największym skrócie konkurencyjny konkurs do doskonale znanego "tytułu", czyli "Bus & Coach of the Year". Jednak jego idea nie opiera się na testach, a ekonomicznej i ekologicznej analizie wszystkich dostępnych autobusów, które mogą przyczynić się do rozwoju zrównoważonego transportu w Europie. Naszym zdaniem to lepszy i bardziej elastyczny sposób na wspieranie dobrych rozwiązań w branży. Przykładowo podczas zeszłorocznego Bus Euro Test w Zagrzebiu zgłosiło się tylko trzech producentów i to z kompletnie różnymi pojazdami: Heuliez GX Elec, Irizar ie-Tram i Mercedes-Benz Citaro Light Hybrid. Ciężko to porównać i ocenić...

Jak na razie skład jury Sustainable Bus Award jest dość skromny, ale liczymy, że ta inicjatywa się rozwinie w przyszłości i zwiększy swój zakres. Teraz konkurs tworzą redakcje: Mobilités Magazine (Franncja), Busfahrt (Niemcy), AUTOBUS (Włochy), OV-Magazine (Holandia), InfoBus (Polska), Infotrucker (Rumunia) i Carril Bus (Hiszpania).

Edycja 2018

W 2018 roku jury SBY wybrało 12 finalistów. Najlepszych z nich poznaliśmy na wrześniowych targach IAA 2018 w Hanowerze, gdzie przedstawicielom producentów zostały wręczone im pamiątkowe statuetki. Wśród autobusów miejskich triumfował Iveco Crealis Electric 18m (z napędem Skoda), wśród międzymiastowych - model Mercedes-Benz Citaro C2 Ü Hybrid, a wśród autobusów turystycznych - autokar Volvo 9900.

Jak będzie w tym roku? Polscy kandydaci wskazani, więc czekamy na targi w Kortrijk w październiku. Nagrody zostaną wręczone podczas Busworld 2019 w Brukseli.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konkurs
SBY
targi
Busworld
Solaris
MAN
Scania
Volvo
Mercedes
SOR
Irizar
Neoplan
elektrobus
CNG
wodór
hybryda
LNG
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.