TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kalisz buduje zintegrowany węzeł przesiadkowy
- Opublikowano: 23.04.2019 16:33:58
Kalisz buduje zintegrowany węzeł przesiadkowy (foto: UMK)

W Kaliszu rozpoczęła się budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego wraz z przynależną infrastrukturą techniczną i drogową.

W Kaliszu rozpoczęła się budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego wraz z przynależną infrastrukturą techniczną i drogową.

Inwestycja jest realizowana w południowo-zachodniej części Kalisza, w rejonie dworca kolejowego i dworca autobusowego, w obrębie ulic Wrocławskiej, Podmiejskiej, Miast Partnerskich, Dworcowej oraz terenów bezpośrednio przylegających do tych ulic.

Inwestycja realizowana jest na obszarze ok. 3,4 ha, w formule "zaprojektuj i wybuduj" na podstawie opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego. Teren już teraz spełnia funkcję komunikacyjną.

W zakresie zaplanowanych prac uwzględniono wykonanie m.in.: parkingów (ogólnodostępnych Park&Ride, ogólnodostępnych o ograniczonym czasie postoju, w tym Kiss&Ride, TAXI, dla osób niepełnosprawnych, dla autobusów, dla rowerów), zatok autobusowych o nawierzchni utwardzonej, chodników z dopuszczeniem ruchu rowerowego, dróg pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, układu komunikacyjnego mającego na celu zapewnienie właściwej obsługi zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z pozostałą infrastrukturą techniczną.

Wybudowane zostaną: układ komunikacji pasażerskiej całego terenu, układ komunikacyjny w obrębie dworców kolejowego i autobusowego. Prace obejmą przebudowę istniejących dróg, w tym dróg publicznych wraz z poszerzeniami jezdni oraz jezdni i placów manewrowych (ogólnodostępnych i o ograniczonym dostępie). Powstanie nowy odcinek drogi lokalnej zapewniającej dodatkową obsługę komunikacyjną (wjazd/wyjazd) węzła przesiadkowego od ulicy Wrocławskiej wraz z niezbędną przebudową skrzyżowań ww. drogi z ul. Wrocławską oraz ul. Podmiejską. Prace obejmą także budowę infrastruktury technicznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania węzła – mówi Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

W ramach zadania powstanie m.in. także mała architektura, energooszczędne oświetlenie uliczne i dekoracyjne. Obszar będzie wyposażony w monitoring i tereny zielone. Wybudowane zostanie nowe zadaszenie peronów dworca autobusowego.

Planowane jest utworzenie ok. 35 miejsc postojowych dla pojazdów komunikacji zbiorowej oraz ok. 198 miejsc postojowych dla pojazdów komunikacji indywidualnej, w tym miejsca postojowe z ograniczonym czasem postoju oraz Kiss&Ride.

Łączna powierzchnia planowanych terenów utwardzonych wyniesie około 2,7 ha, a łączna długość planowanych do przebudowy i budowy odcinków dróg to około 1,2 km.

Z ramienia Miasta Kalisza inwestycję prowadzi Miejski Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. Planowany termin zakończenia inwestycji – do 30 września br.

Budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego realizowana jest w ramach zadania pod nazwą "Rozwój systemu komunikacji publicznej aglomeracji kalisko-ostrowskiej wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego - Miasto Kalisz" dofinansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość zadania wynosi 19 604 576,38 zł, a dofinansowania: 16 051 463,23 zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kalisz
węzeł przesiadkowy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.