TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jutro rusza Muzeum Polskich Rowerów. Pierwsze w Polsce
InfoBike.pl - Opublikowano: 29.03.2019 17:30:42
Jutro rusza Muzeum Polskich Rowerów. Pierwsze w Polsce

Od 30 marca będzie można zwiedzać Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. To jedyna tego typu placówka w kraju. Mieści się w budynku przy ulicy M. C. Skłodowskiej 4.

Od 30 marca będzie można zwiedzać Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. To jedyna tego typu placówka w kraju. Mieści się w budynku przy ulicy M. C. Skłodowskiej 4.

W muzeum, które poprowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji będą prezentowane eksponaty pochodzące od kolekcjonerów, m.in. od członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów "Sprężyści". W sumie udało się zgromadzić już ponad sto rowerów. Pierwsza wystawa, będzie nawiązywała do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Będzie można zobaczyć kilka typów jednośladów z Radomia, w tym m.in. rower wojskowy. Będą także prezentowane inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie zabraknie też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa.

Z duchem czasu

Muzeum zaprasza zwiedzających w sobotę od godziny 15.30. Po wystawie będą oprowadzali członkowie Radomskie Towarzystwa Retrocyklistów "Sprężyści" ubrani w dawne stroje. Uroczystemu otwarciu placówki będzie towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji.

Dzięki przedstawicielom Radomskich Klasyków będzie można obejrzeć piękne, zabytkowe samochody, a przedstawiciele Veteran Club Radom Feniks zaprezentują przedwojenne motocykle. Pojawią się również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, którzy od 2009 roku wykorzystują własne zabytkowe rowery "Łucznik" do celów inscenizacyjnych. Rekonstruktorzy zaprezentują między innymi, jedyny w kraju "strzelający rower". Będzie też pokaz kierowania ruchem ulicznym na skrzyżowaniu według zasad z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

W otwarcie Muzeum Polskich Rowerów włącza się także radomska policja, która będzie znakowała rowery. Planowany jest również pokaz filmowy. O godz. 18:30 w budynku dawnych zakładów Wulkan (piętro pod muzeum) będzie można obejrzeć film pt. "Path Finder", który opowiada o pasji do jazdy na dwóch kołach. Reżyserem jest Jakub Klawikowski z ASF Studio. Projekt "Path Finder" powstał przy współpracy z marką Kross.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
muzeum
rower
Radom
  • Dariusz Iwasyk – 29.03.2019

    Mateusz Orda musisz do Radomia jechać :d

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.