TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jonkowo nie kupi Karsanów Atak. SIWZ nade wszystko
INFOBUS.PL - Opublikowano: 25.03.2019 14:00:58
Jonkowo nie kupi Karsanów Atak. SIWZ nade wszystko

Jonkowo spod Olsztyna spróbowało samodzielnie kupić dwa autobusy klasy MINI. Wydawało się, że gminie wreszcie się uda ta sztuka. Dziś, 25 marca okazało się, że niestety nie. Urzędnicy odrzucili jedyną ofertę, którą otrzymali.

Jonkowo spod Olsztyna spróbowało samodzielnie kupić dwa autobusy klasy MINI. Wydawało się, że gminie wreszcie się uda ta sztuka. Dziś, 25 marca okazało się, że niestety nie. Urzędnicy odrzucili jedyną ofertę, którą otrzymali. Poszło o niepotwierdzenie zgodności z ich wymaganiami...

Zakupowa historia
Jonkowo początkowo wspólnie działało z sąsiednią Stawigudą. W ten sposób chciało kupić dla siebie trzy autobusy klasy MINI. Jednak trzykrotnie te zamiary pełzły na niczym. W czerwcu 2018 r. okazało się bowiem, że nikt nie był w stanie dostarczyć takich pojazdów dla Jonkowa w 150 dni od podpisania umowy. Pod koniec sierpnia również nie znalazł się chętny, mimo wydłużenia terminu dostawy o prawie dwa miesiące. Jedynie Stawigudzie udało się zamówić trzy Otokary Navigo C.

Trzeci przetarg na dwa minibusy dla Jonkowa oraz dla jednego dla Stawigudy ogłoszono w pierwszych dniach października ubiegłego roku. Jednak i on się zakończył niepowodzeniem z powodu błędu proceduralnego, który polegał na błędnej kwalifikacji rodzaju zamówienia. Jonkowo więc podjęło decyzję o samodzielnym przeprowadzeniu procedury zakupowej.

"Niestety, współpraca z gminą Sawiguda przy zakupie autobusów na potrzeby naszej komunikacji publicznej zostaje zakończona. Nie możemy sobie pozwolić na kolejną zwłokę w tej ważnej dla mieszkańców kwestii. Nie pozostaje nam nic innego jak samemu rozpisać przetarg na zakup autobusów. Transport publiczny to dla mnie jeden z priorytetów właśnie rozpoczętej kadencji i chcę jak najszybciej doprowadzić do uruchomienia regularnej komunikacji gminnej" - tłumaczył wójt Jonkowa, Wojciech Giecko.

Samodzielnie znaczy lepiej? SIWZ mówi "stop"...
Gmina już samodzielnie przetarg ogłosiła pod koniec stycznia. Zamówienie obejmowało sprzedaż i dostawę do Jonkowa dwóch niskopodłogowych autobusów klasy MINI, jednej marki, jednego typu i identycznych pod względem konstrukcyjnym oraz parametrów technicznych. Każdy musiał umożliwiać podróż min. 40 pasażerom, w tym nie mniej niż 20 na miejscach siedzących. Autobusy musiały być wyprodukowane w 2019 r. Wymagano aby były one napędzane silnikiem diesla Euro 6 o mocy min. 140 kW i pojemności skokowej min. 3 l. Termin dostawy określono na 240 dni od podpisania umowy.

7 lutego minął termin składania ofert. Jonkowo na zakup dwóch minibusów przygotowało 1 627 000 PLN brutto. A to oznacza, że pozyskanie jednego przyjęto na poziomie nie większym niż 661 382,11 PLN netto. Jedyna otwarta tego dnia oferta zmieściła się w tych szacunkach.

Przedstawiła ją firma MMI ze Zbyszewa. Jej propozycja opiewała na 1 451 400 PLN brutto. Dało to cenę jednostkową za pojazd w wysokości 590 000 PLN netto w pakiecie z dwuletnią gwarancją całopojazdową. Dla Jonkowa pomorska firma zaoferowała autobusy Karsan Atak.

Rozstrzygnięcie wydawało się być formalnością. Rzeczywistość jednak pokazała, że nie było to takie oczywiste. Dziś urzędnicy poinformowali o odrzuceniu oferty MMI, a tym samym unieważnieniu przetargu. Gmina wskazała, że pomorska firma w przesłanych dokumentach nie potwiedziła, że oferowane przez nią autobusy spełniają wymagania postawione w SIWZ oraz posiadają aktualne świadectwo homologacji WE.

To dosyć zaskakujace rozstrzygnięcie. W tej sytuacji jednak nie może być miejsca na dobre chęci. A to niestety oznacza, że Jonkowo już piąty raz będzie musiało poszukać dostacy, ale dopiero drugi raz samodzielnie. Ten przetarg jednak daje pewną nadzieję, że następnym razem obejdzie się bez wpadki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Jonkowo
UG
MMI
Karsan
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.