TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jest przetarg na nowego podwykonawcę dla MPK Wrocław!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 19.03.2019 16:00:24
Jest przetarg na nowego podwykonawcę dla MPK Wrocław!

Od dziś wrocławskie MPK oficjalnie szuka nowego podwykonawcy, który obsłuży kilka linii autobusowych. Wciąż czekamy na SIWZ jednego z najciekawszych przetargów liniowych w tym roku.

Od dziś, 19 marca wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oficjalnie szuka nowego podwykonawcy, który obsłuży kilka linii autobusowych. Wciąż czekamy na SIWZ jednego z najciekawszych przetargów liniowych w tym roku. Wybrany przez spółkę przewoźnik wystartuje 1 września.

Pomysł ze zlecaniem przewozów przez komunalnego przewoźnika zewnętrznej firmie nie jest nowy. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi w Lublinie czy Gdańsku. Jednak to we Wrocławiu mamy do czynienia z dotychczas największym tego typu zleceniem w Polsce. Dzięki temu w czerwcu 2015 r. na wybrane przez MPK linie wyjechała radomska firma Michalczewski. Kontrakt między miejskim a prywatnym przewoźnikiem trwa do 2025 r. Dwa lata później dokonano jego rozszerzenia o kolejne zadania przewozowe.

Obecnie Michalczewski obsługuje zadania przewozowe wskazane przez MPK przy pomocy łącznie 80 autobusów- 73 MAN-ów (43 Lion'sy City G, 30 sztuk Lion'sów City A37) oraz siedmiu Solarisów Urbino 8,6. Na linie wyjeżdżają maksymalnie 74 autobusy, a rocznie wykonują one pracę eksploatacyjną w wymiarze ok. 4,5 - 4,6 mln wzkm.

Półtora miesiąca temu pojawiła się informacja, że wrocławska spółka poszuka nowego wykonawcy.

"Rzeczywiście gdyby nie zakupy nowych 50 autobusów nie moglibyśmy zrealizować tego nowego programu autobusowego. Jednocześnie będziemy też podejmować współpracę z nowym podwykonawcą, którego poszukamy i wyłonimy w drodze przetargu. Przetarg rozpocznie się już w lutym, tak żeby ten podwykonawca już we wrześniu mógł rozpocząć swoją pracę przewozową." - mówiła Jolanata Szczepańska, prezes MPK Wrocław.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć nowy podwykonawca MPK musiałby podstawić ok. 30 - 40 autobusów. A to by oznaczało przewozy w wymiarze ok. 1,9 - 2,5 mln wzkm rocznie. To dosyć duże zlecenie jak na polskie realia. Okazuje się, że byliśmy bardzo blisko.

Bitwa wrocławska: czas, start!
Od dziś miejski przewoźnik już oficjalnie szuka kolejnej firmy, która będzie na jego zlecenie wykonywać przewozy. SIWZ na razie brak, więc musimy bazować na ogłoszeniu o zamówieniu. MPK szuka przewoźnika, który będzie obsługiwał wybrane linii przy wykorzystaniu 36 autobusów oraz będzie dysponował przynajmniej czterema rezerwowymi. Połowa to będą pojazdy przegubowe, natomiast reszta to autobusy klasy MAXI.

Przewozy będą wykonywane przez pięć i pół roku- od 1 września 2019 r. do końca lutego 2025 r. Na razie przypuszczamy, że praca eksploatacyjna w skali roku będzie oscylowała na poziomie 2,2 - 2,3 mln wzkm. A to powinno dać przewozy w trakcie niespełna szećioletniego kontraktu w wymiarze do maksymalnie ok. 12,7 mln wzkm.

Mamy praktycznie koniec marca, a nowy podwykonawca MPK miałby wystartować już we wrześniu. Przypuszczamy więc, że miejska spółka dopuści okres przejściowy, w którym zwycięzca będzie mógł jeździć autobusami używanymi, a docelowo fabrycznie nowymi. Pozostaje jeszcze kwestia "otoczki" czyli konkretnego kształtu przewozów, wymagań wobec kadry czy bazy. Czekamy więc niecierpliwie na SIWZ i wtedy będziemy mogli przeanalizować cały przetarg.

Jeszcze krótko o formalnościach. Termin składania ofert mija 7 maja. Każdy oferent będzie musiał zabezpieczyć swoją propozycję na 3 mln PLN. I póki co na razie tyle.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
MPK Wrocław
 • Jakub Skarżyński – 19.03.2019

  Tylko 5 lat i fabrycznie nowe autobusy? :O

 • Michał Pszczoła – 19.03.2019

  Michalczewski Ma Autobusy? 😂

 • Kamil Gonkowski – 19.03.2019

  Man ma awarie

 • Wredny autobus z Wrocławia – 19.03.2019

  Jak na lato

 • Łukasz Domański – 19.03.2019

  Michalczewski, Mobilis, Arriva, +1 😂

 • Michał Kwietniak – 19.03.2019

  Pewnie wygra to Towarzystwo niekoniecznie-AA. ;)

 • Krzysiu Kraszewski – 19.03.2019

  A nie mogą zakupić trochę hybrydowych solarisów VI Generacji ? Do MPK Wrocław.

 • Michał Zieliński – 19.03.2019

  Jak najbardziej rozsądny krok

 • Konrad Makarski – 20.03.2019

  Nie rozumiem, dlaczego przewoźnik decyduje się na szukanie podwykonawcy na tak krótki czas przed planowanym rozpoczęciem zlecenia. I dlaczego tylko niecałe 6 lat, to dość krótki okres jak na polskie warunki. Jest to ktoś w stanie wytłumaczyć?

 • Piter Ban – 20.03.2019

  No i mamy SiWZ, a tam zapis: Realizacja usług przewozowych od dnia 01.09.2019 r. do dnia zadeklarowanego w ofercie przez Wykonawcę, jednak nie dłużej niż do dnia 30.06.2020 r., może być wykonywana autobusami tymczasowymi.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.