TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jazda rowerem zimą to w Skandynawii standard
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 30.01.2020 18:35:37
Jazda rowerem zimą to w Skandynawii standard

Ten, kto w Polsce jeździ zimą na rowerze, z pewnością nie raz spotkał się z reakcją niedowierzania i zdziwienia. Zimą? Na rowerze? Oczywiście! To co w Polsce wydaje się nietypowe, w Skandynawii jest zwykłe i pożądane.

Ten, kto w Polsce jeździ zimą na rowerze, z pewnością nie raz spotkał się z reakcją niedowierzania i zdziwienia. Zimą? Na rowerze? Oczywiście! To co w Polsce wydaje się nietypowe, w Skandynawii jest zwykłe i pożądane.

Skandynawom zima niestraszna

W szwedzkim mieście Umea śnieg pada przez 130 dni w roku. Jaki to ma wpływ na rowerzystów? Nawet jedna czwarta wszystkich przejazdów odbywa się na rowerach. W mieście Lund procent rowerowych przejazdów wynosi 48, czyli tyle co poza zimą.

W Finlandii w mieście Oulu śnieg pada przez ponad 100 dni w roku. Przy temperaturze od 0 do 20 stopni Celsjusza, ruch rowerowy nie spada. Przy temperaturze -20 stopni Celsjusza ruch rowerowy spada do 15%.

Kluczem jest infrastruktura rowerowa

Jak pisze Stowarzyszenie Miasto2077, dla Skandynawów liczy się jakość infrastruktury rowerowej i utrzymywanie jej w dobrych warunkach przez cały rok. Ci, którzy rezygnują z rowerów zimą, wskazują na dwie najważniejsze trudności. Pierwsza to mniejsze bezpieczeństwo, drugie – brak regularnego odśnieżania i problemy z nawierzchnią.

W szwedzkim Linköping, miasto nie tylko zapewnia prawie 100 km wysokiej jakości ścieżek rowerowych, ale i bardzo dba o nie przez cały rok. Gdy pojawi się choćby centymetr śniegu, na ścieżkach pojawiają się pługi. W Helsinkach, zima jest wręcz igraszką w porównaniu do północnej Skandynawii, ale i tu miasto skutecznie broni statusu rowerowej stolicy. Ścieżki rowerowe wysypywane są solą jeszcze zanim spadnie śnieg, a gdy już do tego dojdzie, odśnieżane są w pierwszej – jeszcze przed ulicami – kolejności – informuje Miasto2077.

Ubijanie śniegu

Jak Skandynawowie radzą sobie z bardzo dużymi opadami śniegu? W Oulu ubija się śnieg i posypuje go żwirem. I choć jedna trzecia mieszkańców miasta ziemia w rowerach opony na zimowe, tak utrzymane drogi rowerowe umożliwiają jazdę na rowerze bez opon zimowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Skandynawia
Miasto2077
zima
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.