TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jak śląski ZTM numeruje linie autobusowe?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 30.04.2019 09:00:24
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Na razie na Śląsku poza zmianą organizatora dla trzech sieci wszystko bez zmian. Zachęcamy do zapoznania się ze schematem objaśniającym numerację linii, które funkcjonują w Zarządzie Transportu Metropolitalnego.

Na razie na Śląsku poza zmianą organizatora dla trzech sieci wszystko bez zmian. Zachęcamy do zapoznania się ze schematem objaśniającym numerację linii, które funkcjonują w Zarządzie Transportu Metropolitalnego.

W ramach sieci organizowanej przez ZTM autobusy, tramwaje i trolejbusy kursują na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w miejscowościach ościennych (np. Orzesze, Czerwionka-Leszczyny, Myszków, Żory). Niektóre z linii działają w niezmienionej formie od wielu lat, ciesząc się przy tym niesłabnącą popularnością.

Oznaczenia linii występują w formie samych cyfr lub liter; są również linie oznaczone cyframi oraz literami. Tramwajom zostały przyporządkowane najniższe wartości. Numery autobusów to cała gama cyfr od zera do tysiąca, przy czym tzw. "osiemsetki" charakteryzują się przyspieszonym taktowaniem, tj. pomijają mniej popularne przystanki na swojej trasie. Literowo oznaczone są wszystkie trolejbusy, kursujące tylko w Tychach. Numery linii specjalnych zwykle poprzedzane są literą "S". Komunikacja zastępcza, funkcjonująca na czas remontów linii tramwajowych opisana jest zazwyczaj literą "T".

Dotychczasowa tradycja numeracyjna wywodzi się z powojennego przedsiębiorstwa o nazwie WPK Katowice, które w szczytowym okresie obejmowało tereny od Olkusza i Chrzanowa aż po Rybnik i Racibórz. Historia komunikacji miejskiej w Katowicach jest natomiast o wiele dłuższa i wiąże się w dużej mierze z powstaniem w 1929 roku Śląskich Linii Autobusowych. Firma obsługiwała komunikację pasażerską na terenie uprzemysłowionej części Górnego Śląska, miejscowości Śląska Cieszyńskiego i organizowała kursy do małopolskiego ówcześnie Będzina oraz do Krakowa.

Linie z oznaczeniem cyfrowym i literowym

 • autobus: 0 – 791 – są to linie autobusowe kursujące ze standardowym taktowaniem;
 • autobus: 800 – 880 – linie autobusów przyspieszonych.
 • Linie literowe
 • A – F – linie trolejbusowe, które można znaleźć w Tychach;
 • J – W – linie minibusowe, kursujące na Obszarze Południowym ZTM (Tychy oraz miejscowości ościenne).
 • Linie cyfrowo-literowe
 • AP1 – AP4 – w ten sposób oznaczone są ekspresowe linie lotniskowe, na których obowiązują bilety 24h Lotnisko;
 • Sz1 – Sz4 – linie szkolne, kursujące na Obszarze Południowym ZTM;
 • 7N – 911N – oznaczenie linii nocnych. Cyfra zwykle odpowiada numerowi linii dziennej, która kursuje zbliżoną lub tą samą trasą;
 • A4 – linia autobusowa kursująca na terenie Gliwic;
 • E-2 – linia kursująca pomiędzy Tychami a Gliwicami. Jej specyficzne oznaczenie wynika z faktu, iż ma charakter międzymiastowy z pominięciem niektórych przystanków.
 • Linia tramwajowa "Zerówka"
 • 0 – linia, która kursuje w ścisłym centrum Metropolii. Łączy katowicki plac Wolności, dworzec kolejowy, Rynek, Rondo, Spodek z Parkiem Śląskim
 • oraz ze Stadionem Śląskim w Chorzowie. Oprócz kursów regularnych, uruchamiana jest również wedle potrzeb na czas imprez masowych.
Linie tymczasowe
W miejscu litery "x" umieszczamy cyfry.
 • T-x, T-xx – tak oznaczamy pojazdy, które są komunikacją zastępczą dla tramwajów. Litera "x" zwykle jest tożsama z numerem linii, którą wspomniana komunikacja zastępuje;
 • Sx, Sxx – oznaczenie linii specjalnych, kursujących np. w trakcie imprez masowych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
ZTM Katowice
GZM
 • Marcin Michał Macha – 30.04.2019

  Byle jak. Wszystko ze wszystkim, między wszystkim. Autobus 19, tramwaj 19 i zatramwaj T-19 XD

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.