TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

ITS przyspieszy ostrowskie autobusy
TransInfo.pl - Opublikowano: 24.03.2019 12:00:36
ITS przyspieszy ostrowskie autobusy ; fot. UG Ostrów Wlkp.

W Ostrowie Wielkopolskim autobusy przejadą szybciej przez skrzyżowania - dzięki ITS.

Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim ogłosił przetarg, którego przedmiotem jest zaprojektowanie, dostawa, montaż i wdrożenie systemu ITS w ruchu ulicznym w ramach zadania inwestycyjnego pod nazwą: "Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej: Wdrożenie systemu zarządzania i organizacji ruchu (ITS) na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego".

Zadanie to jest dofinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Realizacja zamówienia ma nastąpić do dnia 18 października, przy czym dokumentacja techniczna musi być przygotowana w ciągu 40 dni od podpisania umowy.

Zadania dla wykonawcy

Przedmiot zamówienia obejmuje:

- przygotowanie systemu i integrację istniejącego środowiska informatycznego polegającą na opracowaniu dokumentacji systemu ITS – w tym dokumentacji technicznej, specyfikacji technicznych, testów wraz z pozyskaniem wszystkich wymaganych opinii i zatwierdzeń,

- doposażenie sterowników w układy odbiorcze,

- uruchomienie urządzeń w środowisku sterowania,

- przeprowadzenie szkoleń dla pracowników obsługujących system.

Działanie systemu ITS

System ITS ma umożliwiać priorytetowy przejazd pojazdów komunikacji miejskiej przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną poprzez zmianę algorytmu działania programu sterującego. Dla potrzeb udzielania priorytetów autobusom komunikacji miejskiej konieczna jest instalacja odpowiednich urządzeń w sterownikach sygnalizacji. Autobusy są wyposażone w system geolokalizacji poprzez nadajniki radiowe. Systemem tym jest objętych aktualnie 59 pojazdów komunikacji miejskiej. W oparciu o dane o położeniu i planowanym położeniu generowany ma być sygnał statutu pojazdu (planowy/zagrożony/spóźniony). Po przejeździe autobusu z podwyższonym priorytetem przez skrzyżowanie, zostanie wygenerowany sygnał powrotu do normalnego trybu pracy sygnalizacji. System umożliwi docelowo wyposażenie pojazdów ratunkowych w układy nadawcze, co umożliwi rozszerzenie funkcjonalności systemu o ułatwienie przejazdu pojazdów uprzywilejowanych.

Które skrzyżowania?

System ITS ma obejmować następujące skrzyżowania:

- ul. Kaliska/ul. Serwańskiego,

- al. Słowackiego/ul. Kaliska,

- al. Słowackiego/ul. Limanowskiego,

- al. Słowackiego/ul. Królowej Jadwigi,

- al. Słowackiego/ul. Konopnickiej,

- al. Słowackiego/ul. Wańkowicza,

- al. Słowackiego/ul. Raszkowska,

- ul. Krotoszyńska/ul. Poznańska.

Warunki przetargu

Zamawiający po zmianie SIWZ wyznaczył termin otwarcia ofert na dzień 28 marca. Złożone oferty będą oceniane z uwzględnieniem dwóch kryteriów: ceny (60%), okresu gwarancji (40%).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
ITS
Ostrów Wlkp.
 • Adrian Słupski – 24.03.2019

  Ciekawe o ile :D minutę na kursie :D?

 • Ryszard Kownacki – 24.03.2019

  byle tylko nie powodowały nagłej zmiany świateł dla kolizyjnych kierunków

 • Marcin Marcinek – 24.03.2019

  BTW, kiedy przewidziana jest dostawa elektryków od Ursusa dla Ostrowa Wlkp.?

 • Piotr Garbicz – 25.03.2019

  Patryk Lis

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.