TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Irak: Prom zatonął na rzece Tygrys
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 22.03.2019 10:30:51
Irak: Zatonięcia promu w rzece Tygrys

Irak: zatonął prom, nie żyje kilkadziesiąt osób.

Do 94 wzrosła liczba osób, które zginęły w wyniku zatonięcia promu w rzece Tygrys w pobliżu Mosulu w północnym Iraku. Jak pisze AFP, większość ofiar to kobiety i dzieci. To najbardziej tragiczny w skutkach wypadek w Iraku w ostatnich latach.

W związku z katastrofą w Iraku ogłoszona została trzydniowa żałoba narodowa. Decyzję tę ogłosił premier Adel Abdel Mahdi, który odwiedził miejsce wypadku oraz kostnicę, do której przetrasportowano ciała ofiar. Ubolewanie z powodu "strasznej tragedii" wyraziła ONZ.

Według irackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w wyniku zatonięcia promu zginęły 94 osoby, wśród nich 61 kobiet i 19 dzieci. Z powodu silnego prądu rzeki niektóre ciała zostały odnalezione nawet 30 km od miejsca wypadku. Resort poinformował, że 55 osób zostało uratowanych.

Premier Iraku zarządził natychmiastowe wszczęcie śledztwa w tej sprawie, ale już teraz wiadomo, że przyczyną katastrofy było przeciążenie promu i wysoki poziom wody. - Zatonął, ponieważ na pokładzie było zbyt wielu pasażerów, ponad stu - powiedział jeden urzędników irackich służb bezpieczeństwa, chcący zachować anonimowość.

Dodatkowo po ulewnych deszczach w ostatnich dniach władze otworzyły śluzy, aby zmniejszyć napór wody na dużą zaporę w Mosulu. Wcześniej ostrzegano, że Tygrys jest obecnie bardziej niebezpieczny właśnie z powodu wysokiego stanu wód.

Przeciążonym promem płynęły osoby świętujące Nowruz - perski Nowy Rok obchodzony w dniu równonocy wiosennej. Dzień ten jest w całym Iraku wolny od pracy.

Leżący na północy kraju dwumilionowy Mosul należy do największych miast Iraku. W czerwcu 2014 roku został zajęty przez Państwo Islamskie. Trwająca ponad dziewięć miesięcy, od października 2016 do lipca 2017 roku, bitwa o Mosul była przełomowym momentem w wojnie Iraku z IS. W lipcu 2017 roku ówczesny premier Iraku Hajdar al-Abadi oficjalnie ogłosił zwycięstwo nad Państwem Islamskim w Mosulu i wyzwolenie miasta. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
prom
Irak
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.