TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

II Kongres Rozwoju Kolei: Jakie są cele polskiej kolei? [FILM]
InfoRail.pl - Opublikowano: 30.01.2020 13:45:50
II Kongres Rozwoju Kolei: Jakie są cele polskiej kolei?

W 2023 roku po CMK pojedziemy z prędkością 250 km/h – zapowiedział podczas otwarcia II Kongresu Rozwoju Kolei Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dzięki temu czas przejazdu z Warszawy do Katowic i Krakowa ma skrócić się do poniżej 2 godzin.

W 2023 roku po CMK pojedziemy z prędkością 250 km/h – zapowiedział podczas otwarcia II Kongresu Rozwoju Kolei Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dzięki temu czas przejazdu z Warszawy do Katowic i Krakowa ma skrócić się do poniżej 2 godzin.

Minister Andrzej Adamczyk powiedział również, że koniecznością jest stworzenie poolu taborowego dla przewozów pasażerskich, w oparciu o polskich producentów. Jeszcze kilka lat temu w poznańskiej Fabryce Pojazdów Szynowych "wiatr zamiatał liście" – mówił Adamczyk. Teraz producent ma pełen portfel zamówień – dodał.

Kolej+. Ale nie tylko

Minister Infrastruktury przypomniał również, że realizowany jest program Kolej+. Obiecaliśmy połączenia kolejowe małym miastom i miejscowością. Słowa dotrzymamy – zapewnił Adamczyk.

Kolej obroniła się, a zadecydowali o tym nasi pasażerowie. Rynek będzie się rozwijał – powiedział Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Pasażerowie wybrali kolej dlatego, że mogą w domu sprawdzić rozkład jazdy, kupić wspólny bilet, zostać poinformowani o opóźnieniu. Po przyjeździe do danego miasta będą mogli zamówić samochód elektryczny. To wszystko działa. Mamy pomysły i wiemy co trzeba zmieniać, aby być jeszcze lepszym – dodał.

Celem zasadniczym jest wydatkowanie 110 mld zł do 2023 roku – powiedział Andrzej Adamczyk. Duża część tych środków jest już zakontraktowana – dodał.

Jak wskazał polskie szlaki kolejowe zostały zabezpieczone przed likwidacją, teraz trzeba patrzeć na ich rozbudowę.

Dworce – będzie więcej zmodernizowanych  

Nie można zapomnieć także o dworcach kolejowych. Kolej przygotowuje się do następnego projektu, który obejmie przebudowę 150 obiektów. Polskie dworce powinny być miejscem, gdzie można skorzystać z WiFi i czystej toalety – wskazał minister Adamczyk.

Polska kolej musi być także przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. Dworce i przystanki nie mogą być dla nich przeszkodą.

Minister Adamczyk podkreślił także bardzo dobrą współpracę PKP Intercity z PKP PLK. Jeszcze kilka lat temu pociągi przewoźnika zatrzymywały się na 296 dworcach. Dziś jest ich prawie 400.

Modernizacje linii

W tej chwili modernizowanych jest wiele linii aglomeracyjnych – wskazał szef PKP PLK Ireneusz Merchel. Inwestycjom tym towarzyszy powstawanie nowych parkingów i tras dojazdowych. Za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że do wielu miejscowości wraca kolej.

Jako PKP PLK przygotowujemy infrastrukturę dla rożnych organizatorów. Dobrym przykładem kolei aglomeracyjnej są Rzeszów, Szczecin czy Kraków. Budujemy nowe przystanki, rośnie prędkość do 100 czy 120 km/h. Dla kolei regionalnej są one wystarczające i pozwalają na przyciągnięcie tych osób, które dotychczas korzystały z transportu indywidualnego. Przenoszenie transportu samochodowego na tory ma sens – wskazał Ireneusz Merchel.

Rozwój rynku pasażerskiego

Inwestycje w tabor i stacje postojowe zwiększają zainteresowanie koleją. Nowy tabor – wagony, ezt-y i lokomotywy – wpływa na wzrost liczby pasażerów – powiedział szef PKP Intercity Marek Chraniuk. Podróżni dobrze oceniają spółkę.

Miejsca, do których dociera kolej, stają się coraz bardziej atrakcyjne. Rosną ceny gruntów. Kolej jest najbardziej niezawodnym środkiem transportu. Wsiadając do pociągu mamy niemal 100% pewność, że dojedziemy do celu. Spółka PKP Intercity nie odwołuje pociągów – podkreślił Chraniuk.

Co ważne zmienia się komfort podróżowania, który dla PKP Intercity jest najważniejszy. Przewoźnik wsłuchuje się w głosy pasażerów. Jak przykład szef przewoźnika wskazał expresy do kawy czy WiFi w Pendolino. Teraz te udogodnienia są dostępne dla pasażerów.

I wreszcie wspólny bilet. Ten projekt rozwija się. Wspólne działania są korzystne dla pasażerów.

Rynek przewozów towarowych

Przewozów towarów jest mocno skorelowany z rozwojem gospodarki – wskazał Czesław Warsewicz, Prezes PKP CARGO. Perspektywy wzrostu gospodarczego pozytywnie wpływają na perspektywy, a jednocześnie pokazują ogrom wzrostu przewozów towarowych, który przed nami.

W strategii PKP CARG przyjęty został kierunek ekspansji w obszarze trójmorza. PKP CARGO chce iść w kierunku stworzenia operatora logistycznego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kongres Rozwoju Kolei
PKP Intercity
PKP PLK
PKP SA