TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Hiszpania: Nowe zasady w nocnych autobsusach
TransInfo.pl - Opublikowano: 26.11.2019 09:30:27
Hiszpania chce podnieść bezpieczeństwo w nocnych autobsuach; fot. granada.es

Grenada i aglomeracja Madrytu będą chronić kobiety w nocnych autobusach

26 listopada władze Grenady na południu Hiszpanii ogłosiły, że autobusy miejskie będą kursowały w nocy do miejsc dogodnych dla pasażerek. W grudniu podobny projekt, służący bezpieczeństwu kobiet, zostanie uruchomiony w kilku miastach aglomeracji Madrytu.

Zapowiedziane przez hiszpańskich samorządowców inicjatywy zbiegają się z obchodzonym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej w Grenadzie przedstawiciel władz Grenady Cesar Diaz, w nocnych autobusach na terenie miasta pasażerki będą mogły prosić kierowców autobusów o zboczenie z trasy i dowiezienie ich w miejsce jak najbliższe celowi ich podróży.

Plaga przemocy

"Musimy skończyć z plagą przemocy wobec kobiet, przejawiającej się na różne sposoby. Nasza inicjatywa jest konkretną odpowiedzią służącą ich ochronie" - powiedział Diaz.

Pasażerki nocnych autobusów w Grenadzie, aby zostać dowiezione do dogodnego miejsca, muszą poinformować o tym kierowcę niezwłocznie po wejściu do autobusu.

W poniedziałek podobny plan ogłosiła wspólnota autonomiczna Madrytu. Do końca grudnia wybrane zostaną linie autobusowe, w których kobiety, a także podróżujący nocą nieletni, będą mogli prosić o podwiezienie w okolice domu.

Pionierskie rozwiązanie

W pierwszej kolejności projekt będzie rozwijany od stycznia w Fuenlabradzie, Leganes, Pinto, Valdemoro oraz w Las Rozas.

W lutym 2018 roku władze miasta Vigo, w północno-zachodniej Hiszpanii, nakazały kierowcom autobusów dbanie o bezpieczeństwo samotnie podróżujących nocą kobiet. Kierowcy zostali zobowiązani do zatrzymywania pojazdu tylko wtedy, kiedy upewnią się, że pasażerce po wyjściu z autobusu nie będzie groziło niebezpieczeństwo.

Z szacunków policji wynika, że w Hiszpanii ofiarami przemocy na tle seksualnym są tam średnio trzy kobiety dziennie. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
pasażer
Hiszpania
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.