TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Historyczny pociąg pojechał do Pucka
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.02.2020 11:45:42
Historyczny pociąg pojechał do Pucka (foto: UMWP)

Zabytkowy pociąg, który rano wyjechał z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Na pokładzie był gen. Józef Haller oraz około 200 osób, w tym potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku.

Zabytkowy pociąg, który rano wyjechał z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Na pokładzie był gen. Józef Haller oraz około 200 osób, w tym potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku.

Na dworcu w Pucku czekały na nich burmistrz miasta, tłumy mieszkańców oraz rekonstruktorzy. Wszyscy krzyczeli "Wiwat generał Haller". Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem.

Pociąg na trasie przejazdu zatrzymał się także w Sopocie, Gdyni i Redzie.

Przez Redę do Pucka

Historyczny, drewniany pociąg ruszył o godz. 7.25 z peronu dalekobieżnego na stacji Dworzec Główny w Gdańsku. Jechali nim samorządowcy, Kaszubi, a także potomkowie uczestników wydarzeń z 1920 roku.

Pociąg, podobny do tego którym sto lat temu generał Haller jechał z Torunia do Gdańska i dalej do Pucka, zatrzymał się na stacji w Sopocie. Tam na pokład wsiadł gen. Józef Haller. Razem z nimi jechał też aktor grający księdza Jerzego Wryczę – proboszcza Wojska Polskiego i legendarnego działacza niepodległościowego na Pomorzu w latach 1917-1920. Następnymi stacjami były Gdynia i Reda, w której pasażerów witały tłumy mieszkańców. Na dworcu została odsłonięta pamiątkowa tablica. Przypomina wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy w Redzie zatrzymał się pociąg z gen. Hallerem na pokładzie.

"Witamy jenerała Józefa Hallera"

Ostatnim przystankiem historycznego pociągu był dworzec w Pucku. Tam gen. Hallera, ks. Jerzego Wryczę i pozostałych pasażerów czekały setki mieszkańców miasta, burmistrz Hanna Pruchniewska, samorządowcy oraz potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Wszyscy razem zaśpiewali hymn, a potem gen. Haller w oficerami wsiedli na konie i przejechali przez specjalnie przygotowaną bramę powitalną z napisem: "Witamy jenerała Józefa Hallera".

Uczestnicy uroczystości przeszli na rynek w Pucku, gdzie dowódca Błękitnej Armii został przywitany chlebem i solą. Mieszkańcy wznosili okrzyki "Wiwat generał Haller". Burmistrz miasta i starosta pucki odsłonili tablicę poświęconą Antoniemu Miotkowi, działaczowi niepodległościowemu związanemu z Puckiem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Puck
Pomorskie
parowóz
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.