TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Hanna Gronkiewicz-Waltz: budowa II linii metra idzie zgodnie z planem
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 12.01.2018 09:24:18 5 komentarzy
Hanna Gronkiewicz-Waltz: budowa II linii metra idzie zgodnie z planem

Budowa II linii metra idzie zgodnie z planem - podkreśliła w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według wiceprezydent stolicy Renaty Kaznowskiej prace idą nie tylko zgodnie z planem, ale wręcz go wyprzedzają.

Budowa II linii metra idzie zgodnie z planem - podkreśliła w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według wiceprezydent stolicy Renaty Kaznowskiej prace idą nie tylko zgodnie z planem, ale wręcz go wyprzedzają.

Obecnie trwa budowa dwóch nowych odcinków drugiej linii metra na zachód i północny-wschód, czyli trzech stacji na Woli i trzech na Targówku. Na placu budowy na wysokości stacji przy ulicy Księcia Janusza na Woli montowana jest tarcza TBM Krystyna, która na początku lutego rozpocznie budowę tunelu w kierunku stacji Rondo Daszyńskiego. Tarcza będzie drążyła tunel w gruncie i równocześnie montowała betonową obudowę. Miesiąc po Krystynie ruszy druga tarcza, Maria, która wydrąży drugi, równoległy tunel.

W czwartek na terenie budowy stacji przy ulicy Księcia Janusza prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydent Renata Kaznowska, burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski, prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk oraz przedstawiciel wykonawcy prac, firmy Gulermak Krzysztof Piasecki spotkali się z dziennikarzami.

Jerzy Lejk poinformował, że tarcza Krystyna ma ruszyć w pierwszych dwóch tygodniach lutego. "Te prace będą toczyły się do końca 2018 roku; wtedy też sukcesywnie będą postępowały prace związane z wyposażaniem tunelu" - podkreślił. Pytany, kiedy można spodziewać się minimalizacji utrudnień dla okolicznych mieszkańców, powiedział, że wiosną tego roku "będą podejmowane decyzje o udostępnianiu elementów ulic, tak, żeby schodzić z tych głównych utrudnień".

Według Gronkiewicz-Waltz "wszystko idzie zgodnie z planem". "Tunele we wschodniej części Warszawy, na Pradze, są już praktycznie skończone, w tej chwili zostało tam już kładzenie torowiska i wyposażanie tuneli od strony wewnętrznej" - podkreśliła. Jak dodała, pracy po stronie Woli zostało "jeszcze trochę". "Myślę, że w roku 2019 będzie zakończona i jedna i druga część budowy" - zaznaczyła.

Renata Kaznowska podkreśliła, że wszystko nie tylko idzie zgodnie z planem, ale wręcz ten plan jest "troszeczkę wyprzedzany". "Jesteśmy w harmonogramie przed czasem i tutaj i na wschodnim odcinku; trzymamy kciuki, bo inwestycja idzie naprawdę znakomicie" - oświadczyła.

Warszawskie metro składa się obecnie z dwóch linii. Druga linia została otwarta w 2015 roku, przy wsparciu finansowym Unii w wysokości 776 mln euro. W styczniu 2017 roku UE zainwestowała również 432 mln euro w drugi etap prac na drugiej linii. Inwestycja dotycząca II linii metra jest zlokalizowana w dzielnicach Wola i Bemowo (odcinek zachodni) oraz Targówek (odcinek wschodnio-północny). Obejmuje budowę trzech stacji na odcinku wschodnio-północnym, dwóch na odcinku zachodnim i zakup 17 pociągów. Jej całkowita wartość to ponad 3,5 mld zł. Niemal 2 mld zł to dotacja unijna.

Pierwszą linią metra, która w całości działa od października 2008 r., dziennie jeździ ok. 500 tys. pasażerów. Pociągi na drugiej linii metra rozpoczęły kursowanie w marcu 2015 r. i dziś przewożą ponad 140 tys. pasażerów dziennie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metro
Warszawa
budowa
 • PM – 13.01.2018

  Ona jeszcze nie za kratkami?! Skandal.

 • mechanik – 14.01.2018

  Odwal sie od hgw, to spoko kobitka.

 • Niktos – 14.01.2018

  Mechanik - nie obrażaj spoko kobiet!

 • fajans – 15.01.2018

  @PM - taaak? To zobaczymy, który spośród jej następców - zwłaszcza jeśli będzie z nadania PiS - będzie mógł pochwalić się takim dorobkiem w zakresie inwestycji w infrastrukturę miejską... Za kratkami? A jakieś zarzuty w ogóle ktokolwiek jej postawił? Już nie mówię o prawomocnym wyroku - ale choćby skromny zarzut prokuratorski, pls...

 • Niktos – 15.01.2018

  49 000 wygadanych pln w miesiąc, tunel wzdłuż wisły, przekręt z kupcami ze śródmieścia, 1 200 000 pln pln dla czysciciel kamienic, udział w szeptany szmalcownictqie.... hmm zuch nie hgw.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.