TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gorzów bez dokumentacji na przesiadkowy węzeł
TransInfo.pl - Opublikowano: 01.04.2019 12:00:58
Gorzów bez dokumentacji na przesiadkowy węzeł

Mimo wielu zapytań, nikt nie chce sporządzić dokumentacji projektowej pod budowę centrum przesiadkowego w Gorzowie.

Oddala się budowa centrum przesiadkowego w Gorzowie Wielkopolskim. Miasto chciało w pierwszej kolejności znaleźć wykonawcę, który miałby sporządzić dokumentację projektową.

Projekt miał dotyczyć ulicy Dworcowej i węzła przesiadkowego przy dworcu PKP, a niedoszły wykonawca miał również uzyskać prawomocną decyzję administracyjną zezwalającą na realizację robót oraz pełnić nadzór autorski przez cały okres inwestycji. Tak się jednak nie stanie, bo zamawiający czekał do 26 marca na oferty i nie otrzymał żadnej. Naturalną konsekwencją będzie więc unieważnienie przetargu.

Brak ofert dziwi, bowiem w toku postępowania przetargowego złożono aż 58 pytań, na które wykonawca odpowiedział, często przychylając się do wniosków potencjalnych oferentów. Wiemy jeszcze, że zamawiający planował przeznaczyć na dokumentację projektową kwotę 491 745,20 PLN brutto. Pozostaje czekać zatem na kolejną próbę, bo przy tak ważnej inwestycji ogłoszenie następnego przetargu to raczej tylko formalność.

Przypomnijmy, że przetarg na wykonanie samego projektu - obejmującego budowę węzła przesiadkowego i modernizację dworca PKP w Gorzowie wygrała gorzowska firma Autorskie Atelier architekta Leszka Horodyskiego z ceną 108 tys. zł.

Zintegrowane centrum

Do samego rozpoczęcia przedsięwzięcia dzieli nas jeszcze sporo czasu. Planuje się, że roboty budowlane rozpoczną się w przyszłym roku, a do tego momentu winna być gotowa dokumentacja projektowa. Celem inwestycji jest stworzenie miejsca dla podróżnych, które łączyłoby ze sobą wszystkie dostępne środki komunikacji (transportowej), będącego przyjaznym dla wszystkich użytkowników, pasażerów oraz mieszkańców miasta, jak również pracowników instytucji transportowych. Zintegrowane centrum podróży (ZCP) łączyć będzie ze sobą komunikację kolejową, autobusową (autobusy podmiejskie oraz dalekobieżne) komunikację miejską (autobusową i tramwajową) transport samochodami osobowymi własnymi, taksówki, rowery oraz ruch pieszy. Głównym założeniem projektowym i inwestycyjnym jest to, aby w jednym miejscu podróżni mogli zmienić środek lokomocji na bardziej optymalny lub jedynie możliwy.

Jednocześnie, zgodnie z oczekiwaniami społecznymi, jest potrzeba wytworzenia przestrzeni urbanistyczno-społecznej umożliwiającej w miły sposób, w atrakcyjnych warunkach spędzić czas oczekiwania na transport lub spędzić miło czas bez konieczności podróżowania (plac miejski). Węzeł przesiadkowy – zintegrowane centrum podróży pełnić ma rolę integracyjną polegającą na powiązaniu głównych obiektów transportu publicznego zapewniając sprawną i bezpieczną obsługę pasażerów.

Multimodalny dworzec

Środki transportu przeznaczone do integracji komunikacyjnej w ramach ZCP to:

- linia tramwajowa,

- kolej aglomeracyjna, regionalna,

- koleje dalekobieżne,

- autobusy lokalne, regionalnie, dalekobieżne i międzynarodowe oraz charter,

- taksówki dowożące pasażerów,

- limitowany dostęp samochodami głównie dla podwiezienia pasażerów "Kiss & Ride".
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
węzeł
Gorzów Wlkp.
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.