TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gmina Dopiewo wybudowała węzły przesiadkowe
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 06.05.2019 13:23:35
Gmina Dopiewo wybudowała węzły przesiadkowe (foto: UG Dopiewo)

Gmina Dopiewo zachęca do podróżowania koleją i korzystania z węzłów przesiadkowych, jakie wybudowała przy stacjach kolejowych w Dopiewie i Palędziu.

Gmina Dopiewo zachęca do podróżowania koleją i korzystania z węzłów przesiadkowych, jakie wybudowała przy stacjach kolejowych w Dopiewie i Palędziu.

Ich budowa kosztowała 11,5 mln zł, z czego 7,5 mln zł pokryła unijna dotacja. Już 8 maja gmina Dopiewo zaprasza wszystkich chętnych do udziału w podsumowaniu tej inwestycji "na wesoło". Między wybudowanymi przez gminę węzłami przesiadkowymi w Dopiewie i Palędziu będzie kursowała "Wesoła Kolejka Dixielandowa", a w niej maskotki gminne - Dop i Ewo. Będą konkursy z nagrodami, muzyka "na żywo" (zespół muzyczny Dixie Company) oraz wystawa o powstawaniu inwestycji. Każdy otrzyma pamiątkowy bilet.

"Kolej to nowoczesny środek transportu - przyjazny dla środowiska i gwarantujący najszybszy przejazd na trasie do Poznania i z Poznania do domu, bo po szynach i bez korków. Jedynie 15 min. zajmuje podróż pociągiem z Dopiewa do stolicy naszego regionu, a z Palędzia o 2 minuty krócej" – pisze w swej informacji prasowej na ten temat Urząd Gminy Dopiewo.

Mając na względzie zalety przemieszczania się koleją, gmina Dopiewo wybudowała w ubiegłym roku węzły przesiadkowe przy stacjach kolejowych w Dopiewie i w Palędziu. Można tu zaparkować samochód lub rower i przesiąść się na kolej, by kontynuować podróż. Dzięki tym inwestycjom poprawiła się też funkcjonalność i estetyka terenów sąsiadujących z obydwoma dworcami.

Oprócz tego komunikacja wewnątrzgminna została dostosowana do rozkładu jazdy pociągów. Dopiewo przystąpiło też do projektu "Poznańska Kolej Metropolitalna", którego efektem jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów.

Na obu węzłach przesiadkowych zostało stworzonych łącznie 225 miejsc parkingowych, w tym dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Węzły oświetlone zostały lampami i są monitorowane przez systemy kamer. Znajdują się tu: wiaty rowerowe, info-kioski, tablice elektroniczne i ławki.

W Dopiewie została przebudowana ul. Trzcielińska, a wzdłuż ul. Laserowej powstał ciąg pieszo - rowerowy.

W Palędziu, od skrzyżowania z ul. Poznańską do skrzyżowania z ul. Kolejową, powstał 400-metrowy odcinek drogi, z chodnikiem i ścieżką rowerową; stanęły ekrany akustyczne z furtką, umożliwiającą przejście mieszkańcom sąsiedniego osiedla.

Gmina Dopiewo zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu zaplanowanym na środę 8 maja 2019 r. Start przewidziano ok godz. 10.00 przy dworcu w Dopiewie. Między węzłami w Dopiewie i Palędziu będzie kursować "Wesoła Kolejka Dixielandowa". Wcześniej samorządowcy podsumują inwestycję, a o jej ekologicznych walorach opowie ekspert.

Warto skorzystać z okazji – przyjść na węzeł przesiadkowy w Dopiewie lub w Palędziu, dojechać samochodem, rowerem, Poznańską Koleją Metropolitalną lub autobusem. Podróżującym turystyczną kolejką drogami gminy Dopiewo towarzyszyć będą: maskotki DOP i EWO oraz zespół muzyczny Dixie Company.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
centrum przesiadkowe
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.