TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdynia z kasą na autobusowy kontrapas
InfoBus.pl - Opublikowano: 28.05.2019 13:00:04
Gdynia z kasą na autobusowy kontrapas

Pomorskie miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 2 008 391 zł, co stanowi 50% szacowanej wartości całkowitej inwestycji.

24 maja, w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie umów pomiędzy wojewodą pomorskim a beneficjentami Funduszu Dróg Samorządowych. Ze strony Miasta Gdyni umowę o dofinansowanie projektu pn.: "Utworzenie kontrapasa autobusowego w ciągu ul. Chwarznieńskiej w Gdyni" podpisał Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W ramach przedsięwzięcia miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 2 008 391 zł, co stanowi 50% szacowanej wartości całkowitej inwestycji.

-"Miasto Gdynia realizuje wiele inwestycji drogowych i są one w różny sposób finansowane. Czasem są to środki tylko i wyłącznie z budżetu miasta, w innych przypadkach są to fundusze miejskie oraz rady danej dzielnicy. Bardzo często szukamy również współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Pozyskujemy także dotacje krajowe i właśnie dziś podpisaliśmy umowę na otrzymanie takiego dofinansowania – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Dzięki pozyskanym środkom już niebawem rozpoczniemy budowę kontrapasa autobusowego na ul. Chwarznieńskiej. To projekt, który umożliwi mieszkańcom Chwarzna-Wiczlina znacznie szybsze przemieszczanie się komunikacją miejską do centrum miasta. Zależy nam na promowaniu transportu publicznego w całej Gdyni. To dla nas szczególna inwestycja, ponieważ kontrapas na ul. Chwarznieńskiej będzie pierwszym z kilku, które w przeciągu najbliższych lat powstaną w naszym mieście."

Po co kontrapas?

Celem przebudowy leśnego odcinka ul. Chwarznieńskiej jest wprowadzenie zmiennej organizacji ruchu, która umożliwi pojazdom transportu publicznego ominięcie zatoru drogowego w kierunku Centrum, pomiędzy Chwarznem-Wiczlinem a Witominem.

Projekt jest oparty na wykorzystaniu systemu TRISTAR, wykonującemu elektroniczne pomiary natężenia ruchu na drodze. W sytuacji, kiedy wzmożony ruch na południowej jezdni ulicy Chwarznieńskiej w kierunku centrum będzie powodować znaczne wydłużenie czasu przejazdu, lewy pas ruchu jezdni północnej - w kierunku Chwarzna-Wiczlina - zmieni swą funkcję i stanie się pasem wyłącznie dla autobusów, które jadą w przeciwnym kierunku.

O 10 minut szybciej

Jak pokazują dane z modelu transportowego dla Miasta Gdyni – zastosowanie tego rozwiązania pozwoli na skrócenie czasu przejazdu pojazdów transportu publicznego w szczycie porannym o około 10 minut.

-"Ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Chwarznieńskiej każdego dnia jest wykorzystywany coraz bardziej. Liczba autobusów linii 147, która będzie głównie użytkowała nowy kontrapas stale rośnie. Tylko w przeciągu dwóch ostatnich lat wzrosła o około 30% - mówi Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic.

Za realizację działań odpowiedzialny będzie Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, który obecnie finalizuje prace związane z przygotowaniem dokumentacji przetargowej dla postępowania na wybór wykonawcy zadania. Planowane zakończenie inwestycji ma mieć miejsce przed końcem roku.

Na zdjęciu powyżej od lewej: Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
buspas
Gdynia
unia
  • Wojciech Twardy – 28.05.2019

    2 bańki za wymalowanie linii? Ciekawe co to za farba

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.