TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk buduje. Nietypowy wiadukt rzymski nad Potokiem Siedleckim
GDANSK.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 07.08.2019 16:00:12
Gdańsk buduje. Nietypowy wiadukt rzymski nad Potokiem Siedleckim (foto: UMG)

Estakada wenecka - tak inwestor nazywa wiadukt stanowiący fragment tzw. Nowej Bulońskiej.

Estakada wenecka - tak inwestor nazywa wiadukt stanowiący fragment tzw. Nowej Bulońskiej.

Nietypowy projekt wzorowany jest na wiaduktach łukowych, które budowali starożytni Rzymianie. Zastosowana technologia pozwala na eliminację hałasu podczas jazdy po wiadukcie oraz oblodzenia. - Zimą nie będzie występowała tu "szklanka" - zapewnia Mikołaj Miśkiewicz, kierownik laboratorium mostowego z Politechniki Gdańskiej.

Wszystkich prefabrykatów, z których powstanie estakada, będzie 154. Przęsła zaprojektowano w taki sposób, aby można je było zamontować za pomocą dźwigu. 20-metrowe prefabrykaty w całości są montowane na podporach, dzięki czemu nie mają zamków do zalewania ani betonowych przegubów, czyli elementów konstrukcji w pierwszej kolejności ulegających degradacji. Jak podkreślają przedstawiciele spółki NDI, która realizuje tę inwestycję, po raz pierwszy w Polsce zastosowano wieloprzęsłowy schemat łuków na kilkunastometrowych podporach.

Na estakadzie, dzięki zastosowaniu konstrukcji łukowej zasypanej gruntem, zakłada się dobre akustyczne wyciszenie ruchu pojazdów na obiekcie. Pod obiektem znajdują się tereny, które można w atrakcyjny sposób zaaranżować do wszelkiego rodzaju rekreacji, np. na boiska.

Zaawansowanie prac na terenie całej powstającej tzw. Nowej Bulońskiej sięga prawie 80 proc.

- Praktycznie na całym odcinku ułożone są warstwy bitumiczne jezdni i ścieżek rowerowych, chodniki, a także na trzech czwartych zakresu nawierzchnie torowe. Trwają roboty wykończeniowe oraz montaż elementów infrastruktury towarzyszącej, m.in. oświetlenie, trakcja tramwajowa, sygnalizacja świetlna, ekrany akustyczne. W ramach inwestycji realizowane są także trzy obiekty kubaturowe - informuje Sylwia Rogall, dyrektor projektu w NDI.

Po wakacjach NDI planuje przekazać już do użytkowania nowobudowane odcinki trasy m.in. odcinek od tzw. "starej" Bulońskiej do ul. Wołkowyskiej, odcinek Nowej Bulońskiej od skrzyżowania z Warszawską do ul. Jabłoniowej wraz z dojazdem do nowobudowanej szkoły, włącznie z udrożnieniem dojazdu z Jabłoniowej do trasy W-Z.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
budowa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.