TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gandawa. Rowerowy sukces miasta
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 27.12.2019 15:52:01
Gandawa. Rowerowy sukces miasta

Gandawa odnosi duże sukcesy rowerowe. Obecnie ruch rowerowy w belgijskim mieście wynosi 35%, a jeszcze w 2012 roku wynosił 22%.

Gandawa odnosi duże sukcesy rowerowe. Obecnie ruch rowerowy w belgijskim mieście wynosi 35%, a jeszcze w 2012 roku wynosił 22%.

35% ruchu rowerowego

Gandawa dała sobie 18 lat na zwiększenie o ponad połowę liczby rowerzystów. Sprawy potoczyły się znacznie szybciej, bo plan wykonała w 7 lat. Takie założenie władze miasta przyjęły tworząc w 2012 długofalowy Plan Mobilności 2030. Wówczas udział rowerzystów w codziennym ruchu sięgał 22 proc. Ścieżka dojść zakładała osiągnięcie 30 proc. w 2020 roku i 35 proc. w 2030 roku. Jak widać mieszkańcy bardzo się pospieszyli, bo już w tym roku osiągnięto 35-proc. udział rowerów informuje portal miasto2077.pl.

Plan dla rowerzystów

Rowerowy sukces Gandawa osiągnęła konsekwentnie realizując politykę prorowerową. Wg informacji udostępnionych przez Stowarzyszenie Miasto2077 Gandawa od lat intensywnie pracuje nad zmianą sposobu przemieszczania się mieszkańców. Dziś realizuje już czwarty z kolei plan dla rowerzystów. Pierwszy powstał jeszcze w 1993 roku i zakładał duże inwestycje infrastrukturalne: 4 duże trasy rowerowe, a do tego parkingi dla rowerzystów. Kolejny plan pojawił się w 1997 roku, a następny w 2003 roku. Na początku wieku z roweru korzystało już 14 proc. mieszkańców.

Inwestycja w infrastrukturę rowerową

Na początku XXI wieku władze Gandawy zaczęły budować drogi rowerowe odseparowane od ulicy. Z ulic wytaczano szerokie pasy rowerowe, a na 700 uliczkach jednokierunkowych dopuszczono ruch rowerowy pod prąd, czyli wprowadzono tzw. kontrapasy.

Gdy w 2012 roku powstał czwarty z kolei, tym razem znacznie bardziej długoterminowy plan rozwoju mobilności w liczącej 250 tys. mieszkańców Gandawie, długość szlaków rowerowych sięgała już 456 km, z czego 353 km stanowiły drogi rowerowe (dla porównania w wielokrotnie większej Warszawie w 2018 było to odpowiednio 585 km i 432,5 km) – czytamy na stronie stowarzyszenia.

W związku z intensywnym rozwojem infrastruktury rowerowej w poprzednich latach, do 2019 roku miasto zaplanowało budowę 50 km nowych dróg rowerowych i poprawę warunków na kolejnych 80 km.

Pokrycie miasta rowerową infrastrukturą było już więc znaczące, dalsza rozbudowa nie miała więc tak dużego rozmachu: do 2019 roku zaplanowano 50 km nowych dróg i unowocześnienie istniejących 80 km szlaków.

Źródło

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gandawa
droga
polityka rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.