TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna trzynastka CUPT: Zielona Góra i 12 elektrobusów
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.11.2019 13:00:48
Elektryczna trzynastka CUPT: Zielona Góra i 12 elektrobusów; fot. MZK ZIelona Góra

Zielona Góra otrzyma z funduszy UE dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych i budowę stacji do ich ładowania.

Zielona Góra otrzyma z funduszy UE dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych i budowę stacji do ich ładowania.

Jak poinformowała w piątek PAP dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze Barbara Langner, miasto w ramach tego konkursu otrzyma ponad 30 mln zł dofinansowania do projektu o wartości ponad 45 mln zł. Obejmuje on zakup 12 elektrycznych autobusów na potrzeby MZK oraz budowę kolejnej stacji do ich szybkiego ładowania.

Langner przekazała, że Zielona Góra od kilku lat buduje system komunikacji miejskiej opartej na elektrycznych autobusach. Obecnie tamtejsze MZK dysponuje 43 takimi pojazdami, a po zakupie kolejnych będzie ich 55.

Lubuski sukces

Dodajmy, że obok Zielonej Góry o unijne fundusze na zakup autobusów elektrycznych i budowę stacji do ich ładowania starało się także inne lubuskie miasto - Gorzów Wlkp. W sumie do obu lubuskich miast trafi do nich 20 takich pojazdów. W Gorzowie będą to pierwsze autobusy napędzane tylko energią elektryczną.

Jak poinformowała w piątek Ewa Iwańska z Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa, projekt dotyczący zakupu taboru elektrycznego jest realizowany przez miasto i Miejski Zakład Komunikacji. Jego całkowita wartość to ok. 30,5 mln zł, a przyznane dofinansowanie to prawie 21 mln zł.

Pozyskane pieniądze pozwolą na zakup ośmiu autobusów elektrycznych. Oprócz tego powstaną stacje ładowania w pięciu lokalizacjach. Pierwsze pojazdy elektryczne miasto planuje zakupić w 2021 roku.

Unijny zastrzyk

Obie stolice woj. lubuskiego znalazły się w gronie 13 miast, którym Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 6.1 POIiŚ Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach) dofinansowanie ze środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów. Wszystkie te projekty opiewają na 668 mln zł i zostaną dofinansowane w 85 proc. - kwotą 460,16 mln zł. W wyniku ich realizacji zostanie zakupionych 190 pojazdów.

Jak poinformowano na serwisie Programu Infrastruktura i Środowisko, w wyniku dużego zainteresowania konkursem zwiększono kwotę alokacji w tym konkursie z 300 mln zł do 460 mln zł. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
unia
elektrobus
MZK Zielona Góra
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.