TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna trzynastka CUPT: Kraków i 50 elektrobusów
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.11.2019 10:00:06
Elektryczna trzynastka CUPT: Kraków i 50 elektrobusów; fot. MPK Kraków

Kraków może liczyć na dofinansowanie zakupu 50. autobusów elektrycznych. Kasa już jest - czas na wybór: Solaris czy Mercedes?

Kraków może liczyć na dofinansowanie zakupu 50. autobusów elektrycznych. Kasa już jest - czas na wybór: Solaris czy Mercedes?

Zakup 50 przegubowych autobusów elektrycznych dla Krakowa znalazł się na liście projektów wybranych do dofinansowania ze środków unijnych. Złożony przez MPK Kraków wniosek spełnił wymagane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych kryteria oceny i uzyskał wymaganą liczbę punktów.

Kraków może liczyć na dofinansowanie zakupu autobusów

Przypomnijmy, że 13 listopada do MPK SA w Krakowie wpłynęły dwie oferty od producentów, którzy chcą dostarczyć 50 nowych przegubowych autobusów elektrycznych, o długości 18 m:

  • EvoBus Polska sp. z o.o. wyceniła realizację tego kontraktu na 151 885 000 zł netto,

  • Solaris Bus&Coach SA na 134 500 000 zł netto.

Obecnie trwa sprawdzanie tych ofert.

Nowe autobusy elektryczne będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach. Będą wykorzystywane na czterech liniach: 144, 173, 179 i częściowo 503, kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w rejonie miasta, w którym odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Unijny zastrzyk

Małopolskie miasto znalazły się w gronie 13 miast, którym Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 6.1 POIiŚ Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach) dofinansowanie ze środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów. Wszystkie te projekty opiewają na 668 mln zł i zostaną dofinansowane w 85 proc. - kwotą 460,16 mln zł. W wyniku ich realizacji zostanie zakupionych 190 pojazdów.

Jak poinformowano na serwisie Programu Infrastruktura i Środowisko, w wyniku dużego zainteresowania konkursem zwiększono kwotę alokacji w tym konkursie z 300 mln zł do 460 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
unia
elektrobus
MPK Kraków
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.