TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elbląg zaprezentował najnowsze nabytki. Będą kolejne dwa tramwaje z Łodzi?
InfoTram.pl - Opublikowano: 21.01.2020 18:45:38 1 komentarz
Elbląg zaprezentował najnowsze nabytki. Będą kolejne dwa tramwaje z Łodzi? (foto: UM Elbląg)

Ponad 26 mln złotych kosztują inwestycje w infrastrukturę tramwajową, realizowane przez elbląski samorząd. Ponad połowa tych środków przeznaczona została na zakup pięciu nowych tramwajów.

Ponad 26 mln złotych kosztują inwestycje w infrastrukturę tramwajową, realizowane przez elbląski samorząd. Ponad połowa tych środków przeznaczona została na zakup pięciu nowych tramwajów.

Jak poinformował tamtejszy magistrat cztery nowe wagony od lutego będą wozić pasażerów po mieście. Piąty dostarczony zostanie do końca października przyszłego roku.

Początkowo zakładaliśmy zakup 3 nowych tramwajów, jednak dzięki uzyskanemu wsparciu ze środków unijnych możliwy był zakup pięciu nowych wagonów. Dwa są już w Elblągu, w najbliższych dniach dostarczone zostaną kolejne dwa, a piąty, na który w grudniu podpisaliśmy umowę gotowy będzie w przyszłym roku. Nowe tramwaje będą teraz testowane i przygotowywane do wyjazdu na tory. Mam nadzieję, że tak jak "ogórki" z Pesy, które podobały się mieszkańcom, tak i te składy, będą cieszyły się zainteresowaniem pasażerów. Do końca stycznia zakończona zostanie również budowa hali wraz z torowiskiem na terenie zajezdni. Trwa też budowa węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Łączny koszt tych zadań to ponad 26 milionów złotych – mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

Zawsze powtarzaliśmy, że chcemy być miastem eko. Bardzo się cieszymy, że ten tabor się zwiększa. Cały czas mamy na względzie dyrektywy unijne, które będą mówiły o tym, żeby te alternatywne środki transportu znalazły się w miastach i w środkach transportu publicznego. To chyba najlepszy znak, że idziemy w tym kierunku i tą elektromobilność realizujemy - podkreślał Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Koszt zakupu nowych tramwajów wynosi 13 204 050 zł, w tym dofinansowanie UE to 8 300 616 zł. Cztery nowe tramwaje już od lutego będą wozić pasażerów po mieście.

Tramwaj jest wyposażony w wejście niskopodłogowe. Jest w nim 26 miejsc, w standardowej wersji 805 - tylko 16. Jest estetyczny, zapewnia komfort pracy motorniczemu i podróży pasażerom. Gwarancja na tramwaje jest na trzy lata – mówił Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.

Oprócz 5 nowych tramwajów zakupione zostały również 2 zmodernizowane wagony z Łodzi. Koszt ich zakupu to 700 tys. zł.

Rozmawiamy jeszcze z Łodzią, aby zakupić jeszcze kolejne dwa zmodernizowane tramwaje. Gdyby nam się to udało, to w podstawie będziemy mieli tyle nowoczesnych pojazdów, ile powinno codziennie wyjechać na tory. Wtedy stare Konstale będą w rezerwie – zapowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Oprócz zakupu taboru realizowana jest budowa hali na terenie zajezdni oraz węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Zadania realizowane są w ramach Projektu "Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga". Łączny ich koszt wynosi około 26 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Elbląg
Modertrans
  • WK – 22.01.2020

    Piękne pojazdy. Wierzę, że niskopodłogowe solówki będą dobrze służyć Elblążanom. Również "Eniki" odmłodzą wysokopodłogowy tabor "Tramwajów Elbląskich Sp. z o.o."

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.