TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

EBE Europa i Autosan zbudują 11 autobusów na wodór do Niemiec!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 17.04.2019 14:00:54
EBE Europa i Autosan zbudują 11 autobusów na wodór do Niemiec!

Ciekawe wiadomości płyną zza naszej zachodniej granicy. Międzynarodowe konsorcjum zrealizuje dostawę 11 autobusów wodorowych dla 4 miast w Niemczech. Pojazdy powstaną w ramach kooperacji EBE Europa, Autosana i Protonu.

Ciekawe wiadomości płyną zza naszej zachodniej granicy. Międzynarodowe konsorcjum zrealizuje dostawę 11 autobusów wodorowych dla czterech miast w Niemczech. Pojazdy powstaną w ramach kooperacji EBE Europa, Autosana i Proton Power System.

Polsko-niemiecka realizacja

Zacznijmy od najmniej znanego członka tego przedsięwzięcia. Proton Power System to niemiecka firma, którą założono w 1998 r. Jest to spółka-córka Magnet Motor. Grupa zajmuje się dostarczaniem oraz obsługą ekologicznych napędów kogeneracyjnych, a także systemami do zarządzania nimi dla klientów z sektora transportu lądowego oraz żeglugowego.

Teraz portfolio Protonu ma ulec poszerzeniu również o rozwiązania dla autobusów i innych pojazdów użytkowych. A to dzięki zaangażowaniu w projekt, który zostanie wspólnie zrealizowany z EBE Europa oraz Autosanem. Chodzi o 11 autobusów z wodorowym ogniwem paliwowym dla czterech niemieckich miast. Zeroemisyjne pojazdy mają trafić do Frankfurtu nad Menem, Moguncji, Muenster i Wiesbaden. Proton dostarczy do nich ogniwo paliwowe oraz system zarządzania nim.

Całkowita wartość zamówienia wynosi 4,1 mln EUR. Część płatności na poczet tych kontraktów już została zabezpieczona przez wymienione miasta. Autobusy zostaną objęte także długą, bo ośmioletnią gwarancją całopojazdową, co przy unikatowości takiego projektu jest w pełni zrozumiałe. Oczekuje się, że "wodorowa jedenastka" zostanie przekazana klientom w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Przygotowania do produkcji

Proton jest już po negocjacjach z głównymi dostawcami komponentów dla EBE i Autoasana. Rozmowy miały na celu pozyskanie materiałów w szybszym terminie co pozwoliłoby także szybszą integrację, a w efekcie na skrócenie realizacji. Wodorowe autobusy o handlowej nazwie Blue City Bus zostaną w całości zmontowane przez Autosana i wyposażone w napęd firmy e-Traction.

Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawa informacja, a z pewnością doskonała dla Autosana. Cieszy przede wszystkim wiadomość, że montaż i uruchomienie pojazdów zostanie wykonane w Polsce. Będzie to na pewno dobra okazja dla krajowych obserwatorów, aby bliżej przyjrzeć się temu projektowi i poznać kolejną konstrukcję z napędem wodorowym.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza realizacja EBE i Autosana. Pod koniec 2017 r. firmy podpisały umowę na wyprodukowanie i dostawę czterech bateryjnych SanCity 12LF. Z kolei jakiś czas później zaczęła krystalizować się elektryczna oferta sanockiego producenta. Pisaliśmy o tym tutaj.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Autosan
EBE Europa
Proton System Power
e-Traction
Niemcy
elektrobus
wodór
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.