TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Do Rybnika wracają rowery miejskie
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 06.03.2019 19:23:13
Zdj. UM Rybnik

Na ulice Rybnika niebawem wyjadą rowery miejskie. Od 7 marca będzie można korzystać z 80 rowerów w 35 stacjach.

Na ulice Rybnika niebawem wyjadą rowery miejskie. Od 7 marca będzie można korzystać z 80 rowerów w 35 stacjach. 

Jak wynika ze środowej informacji rybnickiego magistratu, chodzi o rozwiązanie czwartej generacji: rowery są wyposażone w elektroniczny zamek z modułem lokalizacji GPS. Regulamin systemu GeoVelo przewiduje naliczanie kar za pozostawianie rowerów poza wyznaczonymi miejscami. W Rybniku przewidziano 35 takich stacji.

W większości miast woj. śląskiego działa system trzeciej generacji, bez lokalizatorów, obsługiwany przez spółkę Nextbike Polska. Od 1 marca wystartowały już rowery miejskie tego operatora w Gliwicach. 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, ruszą w Chorzowie, a od 1 kwietnia w Katowicach, Częstochowie, Tychach i Sosnowcu.

Jak wynika z wcześniejszej informacji gliwickiego magistratu, tamtejszy system obejmuje podobnie jak w ub. roku 15 stacji i 150 rowerów.

W pierwszy dzień wiosny ruszy też drugi pod względem wielkości system w regionie, czyli Chorzowski RowerMiejski – pod nazwą KajTeroz (gdzie teraz - PAP). O ile w październiku ub. roku uruchomiono tam 15 stacji ze 150 rowerami, o tyle od 21 marca ma być dostępnych 46 stacji i 460 rowerów.

Największy system rowerowy w woj. śląskim zacznie działać 1 kwietnia w Katowicach. Z końcem 2018 r. liczył 54 stacje i 450 rowerów. Stopniowo rozbudowywany, z końcem tego roku ma obejmować już 75 stacji i ponad 600 rowerów. Miasto zapowiada jego dalszy rozwój – docelowo do 150 stacji.

Z początkiem kwietnia ponownie mają ruszyć m.in. rowery miejskie w Częstochowie (podobnie jak w ub. roku 20 stacji ze 160 rowerami) i w Tychach (nadal 7 stacji z 60 rowerami). Na 1 kwietnia zaplanowano też powrót systemu w Sosnowcu. W tym roku wciąż będzie on obejmował 9 stacji ze 130 rowerami; w przyszłym miasto chce go rozbudować o kolejnych 13 stacji ze 140 rowerami.

W ub. roku w regionie funkcjonowały też pilotażowe systemy (po 4 stacje z 32 rowerami) w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Zabrzu i Jastrzębiu-Zdroju (w dwóch ostatnich miastach rozbudowane w ciągu roku odpowiednio o 2 stacje z 20 rowerami i o 3 stacje z 30 rowerami).

Władze Zabrza poinformowały w ostatnich dniach, że tamtejszy system rowerów miejskich będzie w tym roku obejmował 8 stacji; nie podały jednak daty uruchomienia systemu.

Podobnie nie spłynęły jeszcze informacje o systemie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju (wspólna sieć dwóch gmin z 8 stacjami i 80 rowerami).

Chociaż sieci rowerów miejskich większości samorządów woj. śląskiego obsługuje ten sam operator, który umożliwia posługiwanie się wszędzie jednym kontem użytkownika, dotąd nie było możliwości podróży między miastami.

Z tego względu niezależnie od działań poszczególnych miejscowości prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego rozpoczęła działająca od ub. roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które wdrożyły lub wdrażają miasta Metropolii, zapewniając m.in. możliwość dowolnego przemieszczania się po całej GZM.

Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowano na wiosnę 2019 r. W ub. roku przeprowadzono procedurę tzw. dialogu technicznego, której celem miało być znalezienie najlepszego modelu funkcjonowania systemu roweru miejskiego w Metropolii. W ostatnim czasie Metropolia nie informowała o kolejnych działaniach w tym zakresie.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rybnik
rower miejski
GeoVelo
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.