TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Defibrylatory AED w autobusach mają sens. Zielona Góra
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.04.2019 11:00:07
Defibrylatory AED w autobusach mają sens. Zielona Góra ; fot. UM ZG

17 kwietnia prezydent Zielonej Góry podziękował kierowcy i lekarzowi, którzy dzięki zamontowanemu defibrylatorowi w autobusie MZK uratowali życie poszkodowanemu mężczyźnie.

17 kwietnia prezydent Zielonej Góry podziękował kierowcy i lekarzowi, którzy dzięki zamontowanemu defibrylatorowi w autobusie MZK uratowali życie poszkodowanemu mężczyźnie.

W marcu br., w centrum Zielonej Góry, 39-letni mężczyzna zasłabł w swoim samochodzie. Zobaczył to Michał Niemczynowski, kierowca MZK Zielona Góra, który od razu ruszył z pomocą poszkodowanemu. Mężczyzna nie miał pulsu i pan Michał rozpoczął jego reanimację. Pomógł mu doktor Karaśkiewicz, który również przechodził w tej okolicy. Razem przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Dodatkowo zatrzymali przejeżdżający miejski autobus, który posiadał defibrylator i w ten sposób reanimowali mężczyznę aż do przyjazdu pogotowia.

AED wielorazowego użytku

Poszkodowany już wyszedł ze szpitala i czuje się dobrze. Można powiedzieć, że miał dużo szczęścia, ponieważ trafił na odważnego kierowcę MZK i lekarza, którzy wiedzieli jak mu pomóc. Kluczowy okazał się też defibrylator zamontowany w autobusie. Dodajmy, że znajdują się one we wszystkich nowych pojazdach MZK.

Jak możemy przeczytać w Gazecie Lubuskiej, z postawy Michała Niemczynowskiego dumna jest Barbara Langner, dyrektor MZK Zielona Góra.

-"To było pierwsze skuteczne użycie defibrylatora AED z autobusu MZK w Zielonej Górze. Uważam, że decyzja o ich montażu w naszych pojazdach była słuszna. Ze swojej strony apeluję tylko, żeby w sytuacji użycia urządzenia zwracać je później do autobusu lub naszej siedziby. My wtedy wymienimy elektrody i defibrylator będzie gotowy do ponownego użycia - tłumaczy dyrektor Langner.

Miejska sieć

Przypomnijmy, że aktualnie lubuskie miasto wdraża projekt "Bezpieczne serce Zielonej Góry sieć AED", który ma na celu budowę sieci automatycznych defibrylatorów zewnętrznych w publicznych miejscach. Aktualnie na terenie Zielonej Góry znajdują się 152 defibrylatory, w tym w miejskich autobusach jest ich ponad 70. Mobilne defibrylatory są też między innymi w Urzędzie Marszałkowskim, Urzędzie Miasta, w szkołach czy na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Lekarze apelują, by nie bać się używać urządzeń AED. Ich obsługa jest prosta, a działanie może uratować komuś życie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
MZK Zielona Góra
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.