TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czy metro jest bezpiecznie? Echa zamachu w Petersburgu
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 04.04.2017 13:18:20
Czy metro jest bezpiecznie? Echa zamachu w Petersburgu

Dzień po zamachu w Petersburgu rosyjska prasa stawia we wtorek pytania o stan obecnych środków bezpieczeństwa.

Dzień po zamachu w Petersburgu rosyjska prasa stawia we wtorek pytania o stan obecnych środków bezpieczeństwa.

Tragedia w metrze znacznie zmieni rzeczywistość polityczną - ocenia gazeta "RBK", powołując się na opinię politologa Nikołaja Mironowa. "Od rozmów na temat niezadowolenia i problemów przejdziemy do rozmów o bezpieczeństwie, a na tym polu władza czuje się pewnie. (...) Nastąpi kolejne wzmocnienie środków bezpieczeństwa, chociaż ono i tak stale zachodzi" - prognozuje ekspert.

"Żadne metro, ani w Moskwie, ani w Petersburgu, ani w Paryżu, nie dysponuje środkami technicznymi pozwalającymi na zapobieżenie zamachowi terrorystycznemu" - zauważa w "RBK" Aleksiej Fiłatow, wiceszef stowarzyszenia weteranów oddziałów antyterrorystycznych Alfa. Jego zdaniem zakres stosowanych w Rosji środków technicznych jest bardzo ograniczony - są to ramowe wykrywacze metalu, selektywne kontrole prowadzone przez policjantów i służby ochrony oraz przyciski alarmowe. "Cały ten zestaw jest bardziej na pokaz" - powiedział Fiłatow.

Ekspert ten zwraca uwagę na metody stosowane przez służby izraelskie, polegające na wizualnym określaniu potencjalnych przestępców. Jego zdaniem w Rosji próbuje się kopiować tego rodzaju metody, jednak funkcjonariusze nie są przygotowani do tej pracy. "Najczęściej możliwość wizualnej selekcji prowadzi do tego, że policjanci wyciągają z tłumu osoby pochodzące z Kaukazu po to, żeby się pastwić, a nie po to, by zapobiec przejawom terroryzmu" - uważa Fiłatow. "Trzeba pracować na bardziej oddalonych odcinkach, tam, gdzie terroryści się szkolą, kupują materiały wybuchowe, wynajmują mieszkania, w których przygotowują się do tego, by zostać szahidem. Kiedy zaś człowiek już ma ładunek wybuchowy i szuka miejsca, gdzie ludzie masowo się gromadzą, to bez trudu je znajdzie" - podsumowuje ekspert.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metro
Rosja
bezpieczeństwo
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.